Bizimle iletişime geçin

DÜNYA

İzmir NIC Açılış Etkinliği Başarıyla Gerçekleşti

Haberler

on

26 Ekim 2021 tarihinde Kaya İzmir Thermal & Convention Hotel’de gerçekleşen Açılış Etkinliği, Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, İzmir KOSGEB İl Müdürü Levent Arslan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Projenin de ortağı olan YASAD adına konuşmasını yapan Gönül Kamalı “Ekosistemin gücü, teknolojinin gücü ülkemizin huzuru ve refahı için çok önemli. İnovasyon merkezimizde geleceğin teknolojilerini üretmeye ve ticarileştirmeye bugünden başlıyoruz, hayırlı olsun” dedi. Levent Arslan konuşmasında KOSGEB olarak yenilikçilik ve girişimcilik ekosisteminde kanunla yetkilendirilmiş girişimci ve Ar-Ge proje sahiplerini destekleyen bir kurumun temsilcisi olarak projenin ürünlerin ticarileştirilmesi boyutunun önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını belirtti. Prof. Dr. Yusuf Baran “9 üniversitesi, 20.000 bilim insanı, 168.000 öğrencisi, 6 teknoparkı, teknoloji transfer ofisleri ve değerli girişimcileriyle tüm ekosistemin paydaşları ve parçaları olarak İzmir’de bilim ve teknoloji, inovasyon ve girişimcilik eksenli yeni bir süreç başlatabiliriz, İzmir’i rol modeli bir şehir haline getirebiliriz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz İzmir NIC projesi ile İzmir’de ve bölgesinde 1500 girişimciye ait fikrin ürüne, üründen ticarileşmeye, markalaşmaya ve uluslararasılaşmaya uzanan yolculuğunun ilk adımlarını atıyoruz.” dedi.

Program İzmir NIC’in yürütücüsü olan Teknopark İzmir hakkında, Genel Müdür Prof. Dr. Metin Tanoğlu’nun sunumu ile devam etti. Tanoğlu sunumunda Bölgede yüksek teknoloji içeren ürün üretiminin genel ürün gamındaki oranının artması gerektiğine vurgu yaparak, Teknopark olarak İzmir NIC gibi projeler sayesinde startup, KOBİ ve girişimcilerin projelerine katkı sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Açılış Etkinliği’nde İzmir’in en yeni büyüme odaklı hızlandırma programı olan Accelerate İzmir’in de başlangıcı duyuruldu. İzmir NIC Koordinatörü Miray Şanlı Taşkın projenin detayları ve işleyişi hakkında bilgilendirmede bulunarak, proje faaliyetleri ile İzmir’deki ekosistemi güçlendirmeyi amaçladıklarını ve İzmir’den “Unicorn”lar çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Program, Teknik Destek Ekibi Takım Lideri David Tee’nin Accelerate İzmir programı bilgilendirmesi ile devam etti. Tee projede ölçeklendirme, güçlü bir iş planı oluşturmaya odaklandıklarını, ölçümlenebilir süreçler tasarladıklarını belirterek, program dahilinde firmalara sağlanacak özel koçluk, ticarileşme yol haritası ve mentorluk hizmetleri hakkında bilgi verdi ve Büyüme Odaklı Hızlandırma Programı Accelerate İzmir için ilk çağrıların 1 Kasım 2021 itibariyle açılacağını duyurdu.

Sunumların ardından TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) Genel Sekreteri Dr. A. Mete Çakmakçı’nın moderatörlüğünü yaptığı İzmir’de Başarılı Bir İnovasyon Ekosistemi Geliştirmek başlıklı panel gerçekleşti. Panelde konuşmacı olarak YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yenilik ve Girişimcilik Politikaları Birim Başkanı Sinem Toktay, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Tunçalp ve Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı yer aldılar.

Panelde Gönül Kamalı, İzmir’in Türk sanayisindeki payını da dikkate alarak daha rekabetçi bir konuma gelebileceğini ve İzmir’in her türlü fırsatı büyütme potansiyeline sahip olan bir kent olduğunu belirtti. Deniz Tunçalp, İzmir’in ticaret coğrafyasındaki tarihi yerine ve kültürüne vurgu yaparak, akademik ve teorik bazda İzmir’deki ilişkileri ve ekosistemi incelemenin kendisine büyük bir heyecan verdiğini belirtti. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin beyin göçü olduğunu belirten Tunçalp, bunun tersine dönmesi için dünyaca ünlü firmaların yatırım yapabileceği bir ekosistemi yaratmayı amaçlamanın önemli olduğunu söyledi. Alper Kalaycı ise yenilenebilir enerji sektörünün büyümesiyle eski tip enerji yatırımlarına göre çok daha hızlı, tüketici odaklı, lokasyona bağlı olmayan projelerin geliştirilebildiğine vurgu yaptı. Yenilenebilir enerjinin en büyük avantajının tüketildiği yerde üretilebilmesi olduğuna vurgu yapan Kalaycı Paris Antlaşması, Sıfır Karbon Hedefi, Yeşil Mutabakat gibi antlaşma ve süreçlerin de yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı artıracağını belirtti. Sinem Toktay ise konuşmasında “Sürdürülebilir İzmir” hedefi için yenilenebilir enerji ve bilgi teknolojilerinin entegrasyonuna vurgu yaparak “Rüzgar enerjisi ve yenilenebilir enerji ekipmanları üretimi alanında büyük potansiyeli görüyoruz, Yazılım teknolojileriyle entegre edilmesi halinde İzmir’in bu alandaki potansiyeli de artacaktır” açıklamasında bulundu.

İzmir NIC – İzmir Ticarileşme Ağı ve İnovasyon Merkezi Projesi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Teknopark İzmir tarafından yürütülen İzmir NIC, ilgili paydaşlar arasında stratejik ağ ve ortaklıklar geliştirerek yenilikçi ürünlerin ticarileştirilmesini ve uluslararasılaştırılmasını artırmaktır. Ekonomik kalkınmanın öncüleri arasında yer alan Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Yenilenebilir Enerji sektörlerine odaklanan proje, İzmir’deki inovasyon ekosistemi aktörlerinin (KOBİ, Startup, TTO, TGB, Ar-Ge Merkezleri vb.) kapasitelerini eğitimlerle, hızlandırma ve mentorluk desteği ve ağ oluşturma faaliyetleri ile geliştirmeyi hedeflemektedir. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) katılımı ile hayata geçirilen projenin 3 milyon Euro’luk bir bütçeyle 3 yılda tamamlanması planlanmaktadır

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

Haberler

on

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20 bin ağaçlık hatıra ormanının fidan dikim töreni, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un ev sahipliğinde, Aliağa Kaymakamı Ömer Kocaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince’nin katılımlarıyla gerçekleşti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki olan SOCAR Türkiye, 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ın 8 Kasım 2020’de yeniden Azerbaycan topraklarına katılması zaferini ölümsüzleştirmek ve 44 gün süren mücadelede şehit olanların anısını yaşatmak üzere ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. SOCAR’ın Türkiye’deki en büyük yatırımlarının konuşlandığı İzmir’in Aliağa ilçesinde kurulan hatıra ormanı için 22 Kasım’da fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un ev sahipliğinde ve SOCAR Türkiye çalışanlarından oluşan SOCAR Gönüllüleri’nin de katılımıyla gerçekleşen törene, Aliağa Kaymakamı Ömer Kocaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince katıldı. Samurlu mevkiinde bulunan 55 dönümlük alana dikilmek üzere Orman Genel Müdürlüğü’ne 20 bin adet kızılçam ve sedir ağacı fidanı bağışlanırken, törene katılan konuklar sembolik olarak fidan dikimi gerçekleştirerek, Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerini andı.

“İKİ KARDEŞ ÜLKE OLARAK AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ BİRLİKTE ANIYORUZ”

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, törende yaptığı konuşmada Karabağ Zaferi’ni iki devlet tek millet ülküsüyle kutladıklarını belirterek şunları söyledi: “SOCAR Türkiye olarak Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanımızı, bu zaferi ve şehitlerimizin hatırasını ölümsüzleştirmek için kurduk. İki kardeş ülke olarak, Karabağ’ı yeniden Azerbaycan toprağı yapan ve bize büyük bir zafer armağan eden aziz şehitlerimizi birlikte anmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA4 ay önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL5 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA5 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ6 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA6 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI6 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM6 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA6 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL6 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA6 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish