Bizimle iletişime geçin

GÜNCEL

Prof. Dr. Mandal: “Farkındalık Oluşturmak İstiyorsanız Önünüzdeki Tek Engel Kendinizsiniz”

Haberler

on

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2021-2022 Akademik yıl, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın “KTÜ’de İlk Ders” konulu konuşmasıyla başladı.

KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende 59. akademik yılın Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Hasan Mandal, “İki yıldır uzaktan yapılan eğitimin ardından, kampüsün cıvıl cıvıl ortamında, heyecanımızın yüksek olacağı ve sonuçlarının da kıymetli olacağı bir akademik yıl diliyorum.” dedi.

“Önümüzdeki 10 yılın küresel ve bölgesel riskleri aynı zamanda akademik olarak bir fırsat noktası”

Gelecek on yılın birçok konuda bölgesel ve küresel risk potansiyeli taşıdığına dikkat çeken TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Salgın hastalıklar hem olasılık hem etki boyutunda gelecek on yılın en önemli konularından biri olacak. Cennet vatanımızın hep övünç duyduğumuz üç tarafının denizlerle çevrili olmasının aynı zamanda bir risk boyutu var. Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, Akdeniz’de yaşanan yangın, Marmara ve Kuzey Ege’de yaşanan müsilaj… Bunlar bağımsız olaylar değiller. Önümüzdeki en az 10 yıl boyunca iklim değişikliği gündemimizde olacak.” dedi. Prof. Dr. Mandal, “Paris Antlaşması’yla niyet beyanımızı artık taahhüt noktasına getirdik.” diyerek 2053 yılı için sıfır emisyon hedefini hatırlattı. 

İletişimde dijitalleşmenin hayatı kolaylaştırıcı bir unsur olarak görülmesinin yanında siber güvenlik alanında yeni riskleri de beraberinde getirdiğini vurgulayan Başkan Mandal, “Bunlar risk olduğu kadar akademik açıdan da bir fırsat noktası. Çünkü bunların tümünün çözümü, bilim temelli yaklaşımla mümkün. Üniversitelerimizin bilgi üreten ve insan kaynağı geliştiren kurumlar haline gelmesi yalnızca geleneksel bilgi üretimiyle ya da insan kaynağı yetiştirmeyle çözülecek sorunlar değil. Bunun için bilgiyi üreten kurumla bilgiyi kullanan kurum arasındaki ilişkinin ve etkileşimin çift taraflı olma zorunluluğu var.” değerlendirmesinde bulundu. 

TÜBİTAK olarak programlarımızla bilgi üretimi ve insan kaynağı yetiştirilmesi için paydaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz”

Salgın sürecinde aşı karşıtlığına dikkat çeken Prof. Dr. Mandal “Teknolojik olarak ‘Ben buldum’ demek yetmiyor. Sorunların üstesinden gelebilme, sosyal ve beşeri bilimlerin çok daha kuvvetli bir biçimde işbirliği yapmasıyla mümkün. Disiplinlerarası yaklaşım geliştirme ve mevcut sorunlara çözüm bulma noktasında TÜBİTAK olarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bilgi üretimi ve insan kaynağı geliştirilmesinde paydaşlarımıza sunduğumuz programlarla bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Amacımız çıktı ve etki oluşturmak. “ diye konuştu.

Gençlere TÜBİTAK programlarına başvuru çağrısı: “Çıktı ve etki oluşturabileceğinize bizi ikna edin”

TÜBİTAK’ın girişimcilere ve araştırmacılara yönelik destek programlarına değinen Prof. Dr. Mandal, yükseköğretim kurumları araştırma altyapılarının özel sektör Ar-Ge/Tasarım merkezleri ve kamu Ar- Ge birimleri ile iş birliği yaparak geliştirdikleri ürün/teknolojileri özel sektöre transfer edebilecekleri yüksek teknoloji platformlarının oluşturulmasını hedefleyen TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı’nın iklim değişikliği başlığının da dahil olduğu konularda on platformu destekleyeceğini hatırlatarak, “Biz kaç tane proje yapılacağını size bırakıyoruz. Gerçekten çıktı ve etki oluşturabileceğinize bizi ikna edin.” diyerek gençlere çağrıda bulundu. 

“Araştırma kültürü lisansüstü eğitim, yüksek lisans, doktora aşamasından önce çok daha erken yaşlarda verilmeli” diyen Başkan Mandal, Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nın (STAR) sosyal ve beşeri her disiplinden 1500 araştırmacıyı desteklediğini belirterek “Sonuçları yakın zamanda açıklayacağımız programla lisans dönemindeki arkadaşlarımızı 6 ay boyunca stajyer araştırmacı olarak destekleyeceğiz. İllaki araştırma için yüksek lisans, doktora öğrencisi olmak gerekmiyor. Birinci hedefimiz deneyim kazandırmak.” diye konuştu.

2209 – Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ve 2242- Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına da değinen Başkan Mandal, “Bu programlara lütfen başvurunuz. Çünkü kariyerinizde üniversite mezuniyeti kendi başına yeterli değil. Sorulduğu zaman ‘Ben bir STAR bursiyeriyim’, ‘Ben 2209- Lisans Öğrencisi Projesi yaptım’ demelisiniz. Farkındalık oluşturmak istiyorsanız önünüzdeki tek engel kendinizsiniz. “ dedi.

Akademik yıl açılış töreninin ardından KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi aracılığıyla akademik çalışmalarında elde ettikleri tescilli patent ve faydalı modellerin tebrik belgeleri, buluş sahiplerine takdim edildi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi akademisyenleriyle bir araya geldi. Buluşmada söz alan akademisyenlerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mandal, akademisyenlere TÜBİTAK projeleri ve başvuru süreçleri hakkında bilgi verdi.

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

GÜNCEL

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Haberler

on

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güçbirliği” oluşturmasını sağladı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge, tekstil ve hazır giyim sektörünü buluşturan zirveye dönüştü. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir’in ev sahipliğinde; TİM Başkanı İsmail Gülle ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Türkiye genelindeki Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birliklerinin başkanlarının yer aldığı gecede dereceye girenler ödüllerine kavuştular.

İnovasyon Ligi’nin şampiyonu Sun Tekstil

Gecenin ilk ödül töreninde; 8 yıldır firmaların katılarak inovatif çalışmalarını sergilediği İnovasyon Ligi’nin kazananları ödüllerini aldılar. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın video konferans yoluyla bağlanarak girişimcilere başarılar dilediği ödül töreninde kazanan firmaların ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ile Birlikte TİM Başkanı İsmail Gülle, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe birlikte verdiler. Geceye katılan GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EHKİB Başkanı Recep Burak Sertbaş ve BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, İnovasyon Ligi kazananları ile birlikte aile fotoğrafında yer aldılar.

İnovasyon Ligine katılan firmalar arasında Ar-Ge ve İnovasyona yaptıkları yatırımlar ve sektöre katkıları nedeniyle ilk 10 sırayı Almaxtex Yeşim Tekstil, Berteks Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, FG Tekstil Konfeksiyon, Kipaş Mensucat, Polyteks Tekstil, Sun Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa Yünlü Sanayi firmaları paylaşırken, En Sürdürülebilir Proje Ödülünü FG Tekstil, En İnovatif Projesi ile gecenin şampiyonluğunu ise Sun Tekstil kazandı. Gecede ayrıca Akbaşlar Tekstil, Bursalı Tekstil, Ebruzen Tekstil, Gamateks Tekstil, Işıksoy Tekstil, İskur Tekstil, Maritaş Denim, Ozanteks firmaları mansiyon ödülü aldılar.

On iki yıldır genç girişimcilerin kariyerlerine yön vermesine destek olduklarını belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Techxtile Start-Up Challenge, gelecek güzel günler için tohumları toprağa ektiğimiz bir platform. Toprağın veriminden hiç şüphemiz yok. Eğer hava şartları da uygun olur, üzerine bir de sulamasını iyi yaparsak bu tohumlardan nefis çiçekler açacağına yürekten inanıyorum” dedi. Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BEBKA bünyesinde oluşturulacak fon ile girişimcilere destek olacaklarını açıklarken, TİM Başkanı İsmail Gülle ise Girişimcilerin projelerini sanayiciler ile buluşturma ve ortak bulmaları açısından destek vereceklerini vurguladı.

Bahar Korçan adına özel ödül

Gecede yakın zamanda hayatını kaybeden Moda Tasarımcısı Bahar Korçan adına verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü Greensus Projesi ile Emrah Özbakır kazanırken, bu yıl ikinci kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülünü kazanan Reyhan Miray Reyhan’a ise ödülünü UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcıları, Adalet İnanç, Jale Tunçel, Nilgün Özdemir, Sultan Tepe ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bursa Şube Başkanı Sevgi Saygın birlikte verdiler.

Level-Up birincisi Bora Mert Tığlı ve ekibi

İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi’nin (Level-Up) birincisi On Of Out isimli projesiyle Bora Mert Tığlı ve ekibi oldu. Bu kategoride ikinciliği SES (Sustainable Energy Services) isimli proje ile Göksel Güler ve ekibi kazanırken, üçüncülüğü ise Robocam Textile projesiyle Doğa Nalcı ile Yama isimli projesiyle Mahmure Nur Bayram ve ekibi paylaştı.

Scale-Up Birincisine iki ödül birden

Girişimleri fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin yarıştığı Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi’nin (Scale- Up) galibi ise En Güzel Günüm Her Günüm isimli projesi ile Reyhan Miray Reyhan oldu. İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Yapay Zeka Tabanlı Desen ve Doku Yazılım Teknolojisi isimle proje ile Özgecan Üstgül ikinci sırada yer alırken, Virtual Try isimli projesi ile Melih Ünsal ve Nazife Nur Köksal üçüncülük ödülünü kazandı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA4 ay önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL5 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA5 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ6 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA6 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI6 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM6 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA6 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL6 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA6 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish