Bizimle iletişime geçin

DÜNYA

Kazakistan Halk Asamblesi’nin 29. oturumu gerçekleştirildi

Haberler

on

Kazakistan Halk Asamblesi’nin 29. oturumu, «30 yıllık barış, birlik ve uyum» konu eden Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı – Elbaşı Sayın Nursultan NAZARBAYEV başkanlığında gerçekleştirildi.

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı-Elbaşı Nursultan Nazarbayev başkanlığında 28 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen Kazakistan Halk Asamblesi’nin 29. Oturumu’na, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, Başbakan Askar Mamin, Kazakistan Hükümeti ve Halk Asamblesi üyeleri dahil 500’den fazla kişi katıldı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’da barış ve uyum formülünün bir yaşam biçimi haline geldiğini vurgulayarak «toplumun çeşitliliğini kendi avantajımıza çevirdik» dedi. Bunun Kazakistan’ın bir rekabet avantajı olduğunu ifade eden Nazarbayev, ülkedeki etnik gruplar arası ilişki modelinin önde gelen uluslararası hukuk standartına dayanmakta olduğunu belirtti.Elbaşı oturum sırasında sosyal uyumu ve ulusal birliği daha da güçlendirmek için Asamble’nin özel görevlerini ve önemini vurguladı.Bununla bağlı,

Nursultan Nazarbayev: «Önümüzdeki yıllarda yeni devlet politikası ve yeni ulusal kimlik beş ilkelere göre inşa edilmelidir:Birincisi, güvene dayalı, devlet ve vatandaşlar arasındaki etkileşime dayalı Kazakistan vatanseverliği ilkesi. «Sivil vatanseverlik, bireyler, kamu dernek ve kurumları, sivil toplum ve yerel yönetim arasındaki yatay etkileşimin temelidir.»İkinci ilke ise sivil eşitliktir. Vatandaşlar için fırsat eşitliğine ve kanun önünde eşitliğe dayanmalıdır. Bu görevlerin yerine getirilmesi için bir araç olarak «sorumlu devlet, sorumlu toplum, sorumlu birey» formülünün kullanılması gerekmektedir.Üçüncü ilke, Kazak dilinin birleştirici rolüdür. Bugün Kazaklar, ülke nüfusunun %70’inden fazlasını oluşturmaktadır. Bu, dünyadaki tüm ülkeler ve ülkemiz için doğal bir süreçtir. Kazak dilini öğrenme ve anlama arzusu çok iyi ve bu isteği her yerde desteklemeli ve teşvik etmeliyiz. Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Kazakistan Halk Asamblesi’ne bu konuda özel bir role sahip» dedi.Dördüncü ilke, Kazakistan’da kültürlerarası ilkeyle dayanan çeşitlilik birliğidir. «Bu, bugün küresel bir trenddir. Bu, farklı etnik gruplar arasındaki çıkarların ve olumlu etkileşimlerin önce geldiği anlamına gelir. Ortak ilgi alanları nelerdir? Ülkemizin zengin olmasını istiyoruz ki her aile zengin olsun. Hepimiz başarılı olmak, bir yuvaya sahip olmak, bir iş sahibi olmak, iyi bir eğitim almak ve iyi eğitim almak istiyoruz. Bu insanlığın bir dizi temel ihtiyacıdır. Bu ortak çıkarlar doğrultusunda ülkeyi güçlendirmek ve zenginliğini geliştirmek, bu ülkenin korunması gibi ortak hedefleri geliştirmek oldukça önemlidir» dedi.Beşinci ilke, milletin modernleşmesidir. Kazakistan halkının eğitim, çalışkanlık, profesyonellik, disiplin, sorumluluk, dürüstlük, adalet gibi niteliklerin geliştirilmesinden oluşur.Elbaşı ayrıca, Kazakistan nüfusunun 2,5 milyon kişiye arttığını, bağımsızlık yıllarında nüfus gelirinin dokuz kat arttığını, günümüzde ülke nüfusunun 19 milyona yaklaştığını ve 2025 yılına kadar 20 milyona ulaşmasının hedeflenildiğini beyan etti. Bununla baraber ortalama yaşam süresinin 60-67 yaştan 73,5 yaşa çıktığını ve bunun tüm Kazakistan için büyük bir başarı olduğunu belirtti.2019 yılında alınan kararın doğru bir karar olduğunu belirten Nazarbayev, kendisi için görevini devretme kararının ciddi bir adım olduğunu kaydetti.Kazakistan Halk Asamblesi üyelerine vermiş oldukları emek ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunan Nazarbayev, ömür boyu Asamble’yi yönetmeye yasal hakkı olduğunu, ancak ülkedeki iktidarın tek ellerde olması gerektiğini ve bu nedenle Başkanlık görevini Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’e devretmeye karar verdiğini duyurdu.

Buna karşılık Kazakitan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Nursultan Nazarbayev’e «Kazakistan Halk Asamblesi Onursal Başkanı» olmasını önerdi. Devlet Başkanı ayrıca, bağımsızlığımızın 30. yıldönümü vesilesiyle, Asamblenin halkın isteklerini yerine getirmeyi amaçlayan belirli projelerin uygulanmasına özel önem vermesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, sözlerinin sonunda «Ortak çalışmamızın yol haritası ve ana yönü bu olmalıdır. Birlik ve beraberlik sayesinde çağdaş bir ulus olarak tarihî hedeflerimize ulaşacağız» dedi.Online formatta yapılan Kazakistan Halk Asamblesi’nin 29. Oturumu «30 yıllık barış, birlik ve uyum» başlığı altında gerçekleşti.

DÜNYA

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu kabul etti

Haberler

on

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyetini kabul etti.​

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, başkent Bişkek’e gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde; Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Omuraliyev, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil S. Konukoğlu da hazır bulundu.

Hisarcıklıoğlu kabulde gerçekleştirdiği konuşmada, Kırgızistan’ın geliştirilmesi için sanayi potansiyelin artırılması gerektiğini söyledi. Kırgızistan Sanayi Odasının faaliyetinde reformların yapılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, iş dünyası ile çalışma mekanizmasının iyileştirilmesinde tecrübe paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

“Türkiye, Kırgızistan’ın önemli ticari ve ekonomik ortaklarından”

Caparov, kabulde gerçekleştirdiği konuşmada Kırgızistan’daki Türk yatırımcıların girişim ve projelerini desteklediklerini belirterek, ülkede yatırım ortamının iyileştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Caparov, sanayi, tarım, hafif sanayi, hidro enerji, turizm, madencilik ve diğer sektörlerinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı çıkar teşkil eden projelere odaklandıklarını işaret etti.

Küresel salgın nedeniyle ikili ticaret hacmindeki olumsuz dinamiğe rağmen Türkiye’nin Kırgızistan’ın önemli ticari ve ekonomik ortaklarından olduğunu dile getiren Caparov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması için tarafların tüm çabayı sarf edeceklerine inandığını kaydetti. Caparov, Temmuz’da yapılacak Kırgız-Türk İş Forumuna, Türk iş dünyasını aktif bir şekilde katılmaya ülkenin farklı sektörlerine yatırım yapmaya çağırdı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Bayramınız Bayram tadında olsun

Haberler

on

Değerli Medya Dostlarımız.

Ramazan ayı, toplumları ve bizi biz yapan değerleri kuvvetle hatırlayacağımız bir aydır. Sahur mahmurluğu, iftar heyecanı, teravih, yardımlaşma ve dayanışmalarla dolu bu müstesna zaman dilimini uğurlarken, hep birlikte sevincini yaşayacağımız Ramazan Bayramına erişmenin de mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar, milli ve manevi bütünleşmenin en üst seviyede yaşandığı, insanları birbirine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularda buluşturan, günlük kaygı, sıkıntılardan uzaklaştıran, umut ve sevincimizi artıran, aramızdaki dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendiren günlerdir. Hiç şüphesiz, Türkiye Cumhuriyeti ve sınırlarımız dışında yaşayan Türk Devletleri tarih boyunca bu topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamanın ve yaşatmanın gayreti içerisinde olmuşlardır.

Bu manada, Aziz Milletimizin ve Kazakistan’ da yaşayan tüm halkımın , gelecek nesillere bırakacağı en büyük değer, ailelerimizle, çocuklarımızla, komşularımızla ve topyekûn milletçe idrak edeceğimiz bayramlar, özel bayram günleri olacaktır.

Bu vesileyle, Türk Halkının ,Kazakistanlı ve tüm hemşerilerimizin mübarek Ramazan Bayramı’nı içtenlikle kutluyor,  sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Gül ALCANSOY

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Kazakistan Covid19 sarı duruma geçti

Haberler

on

Bir aydan fazla “kırmızı durumda” olan Kazakistan’da 6 mayıstaki koronavirüs vaka sayılarına göre ülkede ‘sarı durum’ ilan edildi.

Son 24 saatte 2443 koronavirüs vakasının tespit edildiğini ve 37 kişinin de hayatını kaybettiğini duyuran bakanlık, ülkedeki toplam vaka sayısının 334812’e ve hayatını kaybedenlerin sayısının da 3833’e ulaştığını duyurdu.

Hali hazırda 43 253 kişinin tedavisinin sürdüğünü ve bunlardan 14 489 kişinin tedavisinin hastanede yapıldığını açıklayan bakanlık, 780 kişinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Ülkedeki koronavirüs vaka sayılarına göre eyaletlerin dağılımı:

“Kırmızı durum”: Nur-Sultan, Almatı şehirleri, Akmola, Jambıl, Pavlodar, Karaganda ve Batı Kazakistan Eyaletleri.

“Sarı durum”: Çimkent şehri, Aktobe, Atırau, Almatı, Kızılorda, Mangıstau ve Doğu Kazakistan Eyaletleri.

Bunun yanında 01 şubat’ta Kazakistan’da toplu aşılamada 1 565 681 kişi birinci doz ve 460 230 kişi de ikinci doz aşı yaptırdı.

Eyaletlere göre aşı olanların sayısı:

– Almatı şehri – 240 808 (I doz); 98 729 (II doz)

– Almatı Eyaleti- 174 185 (I doz); 49 577 (II doz)

– Karaganda Eyaleti – 127 667 (I doz); 26 071 (II doz)

– Nur-Sultan – 122 148 (I doz); 39 622 (II doz)

– Çimkent – 135 103 (I doz); 31 344 (II doz)

– Türkistan Eyaleti – 149 002 (I doz); 36 891 (II doz)

– Doğu Kazakistan Eyaleti – 84 651 (I doz); 21 789 (II doz)

– Jambıl Eyaleti – 77 189 (I doz); 20 008 (II doz)

– Aktobe Eyaleti – 58 490 (I doz); 19 075 (II doz)

– Pavlodar Eyaleti – 58 577 (I doz); 18 983 (II doz)

– Batı Kazakistan Eyaleti – 52 565 (I doz); 19 982 (II doz)

– Akmola Eyaleti – 53 127 (I doz); 15 042 (II doz)

– Kuzey Kazakistan Eyaleti  – 49 140 (I doz); 17 046 (II doz)

– Kostanay Eyaleti – 53 622 (I doz); 14 435 (II doz)

– Kızılorda Eyaleti – 62 794 (I doz); 12 353 (II doz)

– Atırav Eyaleti – 35 835 (I doz); 10 797 (II doz)

– Mangistau Eyaleti – 30 778 (I doz); 8 486 (II doz)

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA10 saat önce

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu kabul etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyetini kabul etti.​ Kırgızistan Cumhurbaşkanı...

GÜNCEL10 saat önce

YERLİ AŞI İÇİN BAYRAM MESAİSİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sene sonundan önce Türkiye’nin kendi yerli ve milli teknolojileriyle geliştirdiği aşısını üretebilmesini hedeflediklerini belirterek,...

GÜNCEL1 gün önce

“ENERJİ TİCARET MERKEZİ TÜRKİYE” HEDEFİ İÇİN BİR ADIM DAHA. ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR…

1 Haziran’da vadeli elektrik piyasası (vep) ve yeşil sertifika (yek-g) sistemi ile çok şey değişecek… EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz , vep...

GÜNCEL2 gün önce

Türkiye Kalite Derneği KalDer’in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar Oldu!

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek Türkiye’nin rekabet gücünü verefah düzeyini artırmak adına öncü çalışmalara imza atan Türkiye Kalite Derneği’nin(KalDer) yeni...

DÜNYA2 gün önce

Bayramınız Bayram tadında olsun

Değerli Medya Dostlarımız. Ramazan ayı, toplumları ve bizi biz yapan değerleri kuvvetle hatırlayacağımız bir aydır. Sahur mahmurluğu, iftar heyecanı, teravih,...

DÜNYA4 gün önce

Kazakistan Covid19 sarı duruma geçti

Bir aydan fazla “kırmızı durumda” olan Kazakistan’da 6 mayıstaki koronavirüs vaka sayılarına göre ülkede ‘sarı durum’ ilan edildi. Son 24...

GÜNCEL4 gün önce

Zorlu Enerji rüzgâr enerji kapasitesini artırıyor

Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla büyümeyi hedefleyen Zorlu Enerji, 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santrali’nin kurulu gücünü 15,6 MW’lık...

DÜNYA4 gün önce

TÜRKİYE İLE UKRAYNA TURİZMDE İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Bakan Ersoy, yeni tip koronavirüs tedbirlerine ilişkin, “Geçen seneye kıyaslandığında hem önlemler daha fazla artırıldı hem de turizm personelinin tamamı aşılanmış...

DÜNYA4 gün önce

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN MADALYA KAZANAN MİLLİ ATLETLERE TEBRİK

Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Atmalar Kupası’nda Türkiye, 3’ü altın 5 bireysel madalya kazanırken, 23 yaş altı kadınlarda takım halinde şampiyon oldu. GENÇLİK...

İŞ DÜNYASI5 gün önce

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Türkiye’nin Çorum şehrinde çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Nisan Ayı içerisinde Kazakistan ‘ ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Türkiye ‘ nin Çorum kentini iş gezisi ile ziyaret etti....

OTOMOTİV

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish