Bizimle iletişime geçin

GÜNCEL

Türkiye Cumhurbaşkanı saygılarını sundu.

Haberler

on

Doğu Kazakistan bölgesinin Tarbagatai ilçesinde birinci sınıf öğrencisi Bayjigit adlı bir çocuk, Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından özel bir ödül aldı. Bunun nedeni, Abay’ın Okuma Rölesini Recep Tayyip Erdoğan’a göndermesiydi. Genç, Nur-Sultan’daki Türk Büyükelçiliği’nde onurlandırıldı. Baizhigit’in amcası Dylat Baybenov, Kazinform’a bundan bahsetti.

“Bir zamanlar Bayjigit, 9 yaşındaki Lailim Ryskali’nin oğlu Abai’nin ölümünü okuyup sopayı devlet başkanı Kasym-Jomart Tokayev’e teslim ettiğini gördü. “Bu kalenin sonu mu?” o bana söyledi. Açıkladım. “Bayrak yarışına gidiyorum” dedi. Amcamın ölümünü hatırlıyorum “dedi. “Kime gidiyorsun?” Kendisine sorduğumda tereddüt etti ve “Türkiye Cumhurbaşkanı’na” dedi. Cesaretinden memnun kaldım ve onu destekledim, “dedi Dylat Baikibenov.

Ardından hakimin paylaşımı ezberlendi, bir video çekildi ve ağa yüklendi. Köylüler babalarına ve oğullarına güldü ve güldü. Bayjigit’in selamlarının Türkiye cumhurbaşkanına ulaşacağını ve ertesi gün çocuğun başkentteki büyükelçilikte onurlandırılacağını kimse düşünmedi. Bu arada 1 buçuk yıl geçti. Hiç şüphe yoktu, umut yoktu. Birden Anadolu’da TRT AVAZ’da bir canlı yayın duyduk. Başlangıçta cumartesi dedik, ona küçük bir şiir dedik. Aslında doğrudur. Bundan sonra teklifler her taraftan düşmeye başladı. Mart ayı ortasında, Kazakistan’daki Türk Büyükelçiliği bana oğlumla Nur-Sultan’a davet edildiğimizi bildirdi. Ertesi gün oturduk ve başkente gittik. Yol, Büyükelçiliğin kendisi tarafından yükseltildi ”dedi. Attanar’dan önce Tugyl köyünden bir terzi olan Olia Nurahmetova’ya gittiler ve Bayjigit için özel giysiler diktiler.

Plana göre Bayjigit Recep Tayyip Erdoğan ve Zoom’un doğrudan büyükelçilikte temasa geçilmesi gerekiyordu. Alai’de Başkan’ın çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. “Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Sayın Afik Ekinci tarafından kabul edildik. Erekshe, Yklas’ı tanıttı ve minnettarlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Alçın Topçı’dan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Alçın Topçı’nın özel mektubu, bir ipad mp3 çalar ve Türkçe “Bayjigit” yazılı altın bileklik hediye etti. Ayrıca Tarbaşatai kaymakamı bize Türkiye ve Kur’an-ı Kerim ile ilgili bir kitabı Akjar köyündeki Bayjigit Baba Camii’ne emanet etti. Liseden mezun olduktan sonra oğlum Türkiye’de bir üniversiteye burs başvurusunda bulunabileceğini ve mesleğini seçtiğini söyledi. Ayrıca Türkçe konuşursa sol elinde iş bulabileceğini söyledi. Aklımızda hiç şüphe yoktu! Uyuyabileceğimizi hayal bile etmedik ”dedi Dylat.

Bayjigit büyüdüğünde işadamı olmak istedi. Sonuçta, “Çok para harcıyorum ve ihtiyacı olanlara yardım ediyorum. Bütün çocukları arayacağım “dedi. Aynı zamanda başkalarına karşı nezaketini ve nezaketini anladık. Babası, T. Ryskulov’un adını taşıyan okulda tarih öğretmenidir. “Eşim Gulaim ve ben 4 çocuk yetiştiriyoruz. Baijigit – tuńǵyshymyz. Erjigit, benim adım Janjigit ve Kerbez adında iki erkek kardeşim ve bir kız kardeşim var. En küçük kızımızın dünyanın kapısını açmasının üzerinden 2 ay geçti. Şu anda doğum iznindeyim, ana uzmanlığım yemek pişirmek. Köyümüzü ziyaret ettikten sonra yerel belediye başkanı ve eğitim bölümü başkanı bizi tebrik etmeye geldi. Okulda öğrencilerle bir toplantı düzenlendi. Şimdi 23 Ocak’ta Türkiye’de Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. 15 Mayıs’ta Türkler Tarbagatai’yi ziyaret edecek. O zaman iyi hazırlanacağız. Anadolu’nun önde gelen firmalarından birinin Tarbagatai’ye geri ödemesiz yatırım yaparak sütü daha iyi hale getirdiğini belirtmekte fayda var. Koşullardan biri, ürünün adının “Bayjigit” olmasıdır. Bu, toprağımızın kalkınmasına bir katkı ”dedi.

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özel ile görüştü

Genç Gazeteciler

Haberler

on

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP Genel Merkezi’nde görüştü.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Türk Hava Yolları, Üst Üste Yedinci Kez ‘’Türkiye’nin En Değerli Markası’’ Oldu

2024 yılı “TURKEY100- Türkiye’nin En Değerli Markaları”

Haberler

on

Uluslararası lider marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in 2024 yılı “TURKEY100- Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması tamamlandı. Listenin ilk sırasında 2018-2023 yılları arasında olduğu gibi bu yıl da Türk Hava Yolları yer aldı.

Bayrak taşıyıcının 2024 yılındaki değeri 1.985 Milyar Dolar oldu. Üst üste yedinci kez bu unvana layık görülen küresel marka, zirvedeki yerini daha da yükseltti.

Brand Finance tarafından açıklanan 2024 yılının en güçlü 10 hava yolu markasının yer aldığı “En Güçlü Küresel Hava Yolu Markaları” listesinde de Türk Hava Yolları bu yıl iki basamak yükselerek 6. sıraya yerleşti.

“Yüksekten Uçuşumuzu Sürdüreceğiz”

Kazanılan derece ile ilgili değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Milli Bayrak Taşıyıcısı olduğumuz Türkiye’mizin ‘En Değerli Markası’ olarak üst üste yedinci kez seçildiğimiz için gururluyuz. Bu paye bizlere sadece göklerde bayrağımızı taşımanın ötesinde görev ve sorumluluklarımız olduğunu hatırlatırken, elde ettiğimiz bu başarı tüm Türk Hava Yolları ailesini daha büyük başarılar için motive ediyor. Türkiye’mize, ekonomimize, istihdamımıza ve paydaşı olduğumuz tüm sektörlere katkımızı artırarak sürdüreceğiz.” dedi.

Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerleme ve danışmanlık şirketi olan Brand Finance, 1996 yılından beri pazarlama ile finans arasında köprü kurma amacını taşıyor. 20 yıldan daha uzun bir süredir markaların finansal değerini hesaplayan şirket, her yıl dünyanın en büyük 5 bin markasını değerlendiriyor ve markaları ülke ve sektör bazında sıralayarak kamuoyu ile bu bilgileri paylaşıyor.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

“Türkiye’ye Hoş Geldiniz”

Haberler

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesi konuğunu Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA4 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özel ile görüştü

Genç Gazeteciler

DÜNYA4 gün önce

Türk Hava Yolları, Üst Üste Yedinci Kez ‘’Türkiye’nin En Değerli Markası’’ Oldu

2024 yılı “TURKEY100- Türkiye’nin En Değerli Markaları”

DÜNYA5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

“Türkiye’ye Hoş Geldiniz”

DÜNYA6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı.

TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni

DÜNYA1 hafta önce

TÜRKİYE KÜRESEL YATIRIMCILAR İÇİN ÇEKİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED Küresel Yatırım Günleri Ankara

DÜNYA2 hafta önce

Бүгін – Мемлекеттік рәміздер күні. Тәуелсіздігімізді айшықтайтын ұлттық символдарымызға биыл 32 жыл толып отыр.

Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаев елорда төрінде жиналған жұртшылықты Мемлекеттік рәміздер күнімен, елдігімізді нығайта түсетін мерейлі мерекен құттықтады. “Осы мерекеге орай...

DÜNYA2 hafta önce

Bugün Ulusal Semboller Günü. Bağımsızlığımızı tanımlayan ulusal sembollerimiz bu yıl 32 yaşında.

Devlet Başkanı Қасым-Jomart Tokayev, ülkemize güç katan şanlı bayram olan Devlet Sembolleri Günü dolayısıyla başkentte toplanan halkı tebrik etti. “Bu...

DÜNYA2 hafta önce

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa Kültür Yolu Festivali’nin basın lansmanına katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yarın başlayacak Bursa Kültür Yolu Festivali’nde Filistin konusuna dikkati çeken etkinliklere de yer...

DÜNYA2 hafta önce

AVRUPA’NIN EN YÜKSEK KULESİ ÇAMLICA KULESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’un siluetini, tarihi simgelerini ve doğal güzelliklerini panoramik manzaralarla sunan Çamlıca Kulesi’nin ziyaretçi akınına...

DÜNYA3 hafta önce

Azerbaycan Milli Günü Ankara’da kutlandı

Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

seers cmp badge
tr_TRTurkish