Bizimle iletişime geçin

GÜNCEL

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev : ”Türk entegrasyonu bize güç verecek”

Haberler

on

Nursultan Nazarbayev, zirvenin tüm Türk halklarının kutsal mekânı olan Türkistan’da yapılmasının planlandığını ancak son dönemde epidemiyolojik durum nedeniyle birçok uluslararası etkinliğin video konferans formatında gerçekleştirildiğini söyledi. Bundan ötürü, bu toplantının video konferans formatında yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Onursal Başkanı, zirvenin “Türk Dünyasının Manevi Başkenti Türkistan” başlığıyla yapılacağını söyledi.

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, 2018 yılında “Güney Kazakistan İli”nin adının “Türkistan İli” olarak değişmesi ve il merkezinin Çimkent’ten Türkistan’a taşınmasından itibaren tüm bölgenin yeni bir tarihinin başladığını kaydetti.

Nursultan Nazarbayev, “İki yıl içinde şehir çehresi tamamen değişti ve bu çalışmalar devam edecek. Şehrin gelecekteki mimari görünümünü oluştururken, tabii ki tarihi süreklilik dikkate alınmaktadır.” dedi.

Elbaşı, koronavirüs salgınıyla ilgili durumun düzelmesinin ardından katılımcıları Türkistan’ı ziyaret etmeye davet etti.

         Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, gayri resmî zirvenin Türk Konseyi’ne üye kardeş ülkeler arasındaki dostluğun ve işbirliğinin daha da güçlendirilmesine yeni bir ivme kazandıracağına olan güvenini ifade etti.

Konuşmasında Nazarbayev, geçen senenin Türk Dünyası için önemli yıl olduğunu belirttikten sonra şöyle açıklama yaptı: “Bu vesileyle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ülkesinin toprak bütünlüğünü sağladığı için en kalbi duygularımla bir kez daha tebrik ediyorum. Bu bağlamda geçen seneki zor dönemde Azerbaycan’ı bütün olanaklarıyla destekleyen Türkiye’nin önemli rolünün altını çizmek istiyorum. Biz hepimiz başarılı ve adil sonucu bekledik. O beklentimiz gerçekleşmiş oldu.” 

Nursultan Nazarbayev, 2020 yılında başlayan küresel salgının insanlık için büyük bir meydan okuma olduğunu belirttikten sonra, “Uluslararası toplumda oluşan bu zor zamanlarda, biz Türk Ata’nın evlatları olarak, insanlık değerlerden vazgeçmeden, birliğimizi koruyabildik diye düşünüyorum.” diye vurguladı.

Elbaşı konuşmasında Türk Dünyası ile ilgili beş konuya dikkat çekti.

Birincisi, Nazarbayev ortak geleceği tasavvur eden “Türk Dünyası Vizyonu – 2040” belgesinin öneminin altını çizdi. Nazarbayev, “Benim önerim üzerine “Türk Dünyası Vizyonu – 2040” belgesinin doğru zamanda geliştirildiğine inanıyorum. Bu belgeyi bu sene sonbaharda Türkiye’de yapılacak olağan zirvede kabul edeceğiz.” dedi.

İkincisi, Elbaşı Türk Dünyası bütünleşme sürecinin daha da kurumsallaşmasına dikkat çekti. Nazarbayev, “Bakü’deki zirvede, Konseyi Teşkilat seviyesine yükseltmeyi teklif etmiştim. Bu önemli öneriyi desteklediğiniz için hepinize teşekkür ederim.” dedi ve “Ben Onursal Başkan olarak yeni örgütü desteklemeye her zaman hazırım.” diye ekledi

Üçüncüsü, Nazarbayev ekonomik alanda karşılıklı ticareti ve yatırımı artırmak için büyük potansiyeli vurguladı. Nursultan Nazarbayev, “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması ve Bakü ile Erivan arasındaki barış anlaşmaları Büyük İpek Yolu’nu canlandıracak ve Hazar Denizi’nin rolünü artıracaktır. Bu durum, Çin’in “Tek Kuşak, Tek Yol” girişiminin faydalarını ülkelerimiz tarafından etkin bir şekilde kullanmaları için yeni fırsatlar doğuracaktır. Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru veya diğer adıyla Turan Koridoru, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan en güvenli ve en kısa ticaret yolu haline gelmektedir.”

Dördüncüsü, Türk Konseyi Onursal Başkanı COVID-19 ile ilgili krizin devam ettiğini ve dolayısıyla aşılama konusuna önem verilmesi gerektiğine değindi.

Beşincisi, Nazarbayev Türk devletleri arasındaki kültürel ve insani işbirliğini geliştirmenin önemini bir kez daha belirterek, “ortak enformasyon alanı”nın oluşturulmasını önerdi. Elbaşı’na göre “Latin alfabesine geçiş sürecindeki ortak sistem ve onun kullanışı ile ilgili aynı tutum, bilgi alışverişimizdeki olanaklarımızı arttırmış olurdu.”

Türklük bilincine dikkat çeken Nazarbayev “Küreselleşme etkisinden dolayı gençlerimizin manevi öz değerlerimizden uzaklaşmasını önlemek amacıyla onları yeni ruhta ve Türklük bilincine göre yetiştirmemiz gerekmektedir.” dedi.  Birlik konusundaki görüşünü Onursal Başkan, “Bugünkü çalkantılı dönemde, güçlü olmamız için Türk Entegrasyonu çerçevesinde birleşmemiz önemlidir.” diye ifade etti.

Konuşmasında Elbaşı, ayrıca tüm insanlığın karşı karşıya olduğu yeni zorluklara dikkat çekti. Nursultan Nazarbayev, Türk devletlerinin liderlerini mevcut zorlu uluslararası durumda Washington, Moskova, Pekin ve Brüksel arasında geniş çaplı bir müzakere süreci başlatma önerisini desteklemeye çağırdı.

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, “Söz konusu dört tarafın insanlığın geleceği, uluslararası güvenlik ve istikrar bağlamında sahip oldukları özel sorumluluklarının tamamen farkındadır diye düşünüyorum. Türk dili konuşan ülkelerin liderlerinin beni destekleyeceklerinden ve bu konuyla ilgili aklıselim görüş bildireceklerinden eminim. Bizim ortak görüşümüzün büyük güçlerin başkentlerine ulaşmasını ümit ediyorum.” dedi.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı, Türk devletleri liderlerini ortak bayram Nevruz dolayısıyla tebrik etti ve kardeş halklara barış ve refah diledi.

Zirveye ayrıca Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev katıldı.

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

GÜNCEL

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Haberler

on

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güçbirliği” oluşturmasını sağladı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge, tekstil ve hazır giyim sektörünü buluşturan zirveye dönüştü. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir’in ev sahipliğinde; TİM Başkanı İsmail Gülle ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Türkiye genelindeki Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birliklerinin başkanlarının yer aldığı gecede dereceye girenler ödüllerine kavuştular.

İnovasyon Ligi’nin şampiyonu Sun Tekstil

Gecenin ilk ödül töreninde; 8 yıldır firmaların katılarak inovatif çalışmalarını sergilediği İnovasyon Ligi’nin kazananları ödüllerini aldılar. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın video konferans yoluyla bağlanarak girişimcilere başarılar dilediği ödül töreninde kazanan firmaların ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ile Birlikte TİM Başkanı İsmail Gülle, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe birlikte verdiler. Geceye katılan GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EHKİB Başkanı Recep Burak Sertbaş ve BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, İnovasyon Ligi kazananları ile birlikte aile fotoğrafında yer aldılar.

İnovasyon Ligine katılan firmalar arasında Ar-Ge ve İnovasyona yaptıkları yatırımlar ve sektöre katkıları nedeniyle ilk 10 sırayı Almaxtex Yeşim Tekstil, Berteks Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, FG Tekstil Konfeksiyon, Kipaş Mensucat, Polyteks Tekstil, Sun Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa Yünlü Sanayi firmaları paylaşırken, En Sürdürülebilir Proje Ödülünü FG Tekstil, En İnovatif Projesi ile gecenin şampiyonluğunu ise Sun Tekstil kazandı. Gecede ayrıca Akbaşlar Tekstil, Bursalı Tekstil, Ebruzen Tekstil, Gamateks Tekstil, Işıksoy Tekstil, İskur Tekstil, Maritaş Denim, Ozanteks firmaları mansiyon ödülü aldılar.

On iki yıldır genç girişimcilerin kariyerlerine yön vermesine destek olduklarını belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Techxtile Start-Up Challenge, gelecek güzel günler için tohumları toprağa ektiğimiz bir platform. Toprağın veriminden hiç şüphemiz yok. Eğer hava şartları da uygun olur, üzerine bir de sulamasını iyi yaparsak bu tohumlardan nefis çiçekler açacağına yürekten inanıyorum” dedi. Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BEBKA bünyesinde oluşturulacak fon ile girişimcilere destek olacaklarını açıklarken, TİM Başkanı İsmail Gülle ise Girişimcilerin projelerini sanayiciler ile buluşturma ve ortak bulmaları açısından destek vereceklerini vurguladı.

Bahar Korçan adına özel ödül

Gecede yakın zamanda hayatını kaybeden Moda Tasarımcısı Bahar Korçan adına verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü Greensus Projesi ile Emrah Özbakır kazanırken, bu yıl ikinci kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülünü kazanan Reyhan Miray Reyhan’a ise ödülünü UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcıları, Adalet İnanç, Jale Tunçel, Nilgün Özdemir, Sultan Tepe ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bursa Şube Başkanı Sevgi Saygın birlikte verdiler.

Level-Up birincisi Bora Mert Tığlı ve ekibi

İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi’nin (Level-Up) birincisi On Of Out isimli projesiyle Bora Mert Tığlı ve ekibi oldu. Bu kategoride ikinciliği SES (Sustainable Energy Services) isimli proje ile Göksel Güler ve ekibi kazanırken, üçüncülüğü ise Robocam Textile projesiyle Doğa Nalcı ile Yama isimli projesiyle Mahmure Nur Bayram ve ekibi paylaştı.

Scale-Up Birincisine iki ödül birden

Girişimleri fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin yarıştığı Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi’nin (Scale- Up) galibi ise En Güzel Günüm Her Günüm isimli projesi ile Reyhan Miray Reyhan oldu. İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Yapay Zeka Tabanlı Desen ve Doku Yazılım Teknolojisi isimle proje ile Özgecan Üstgül ikinci sırada yer alırken, Virtual Try isimli projesi ile Melih Ünsal ve Nazife Nur Köksal üçüncülük ödülünü kazandı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA6 gün önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL2 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA2 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ2 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA2 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI2 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM2 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA2 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL2 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA2 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish