Bizimle iletişime geçin

GÜNCEL

İSO “Dijital Vizyon Buluşmaları”nın İlkinde, Galip Tözge ile Süreyya Ciliv “Dijital Dönüşüm, Girişimcilik ve Yatırımcılık” Temasını Konuştu

Haberler

on

İstanbul Sanayi Odası (İSO), dijital dönüşüm konusunda hizmetler sunmak adına bünyesinde kurduğu İSO Dijital Dönüşüm Ofisi çalışmaları kapsamında, bu yıl “Dijital Vizyon Buluşmaları” etkinlik serileri düzenlemeye başladı. Serinin ilk buluşması, 28 Ocak 2021 tarihinde, “Dijital Dönüşüm, Girişimcilik ve Yatırımcılık” temasıyla Çalık Digital Yönetim Kurulu Başkanı Galip Tözge ile Kuika ve System Optima Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv katılımıyla gerçekleştirildi.

İSO Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sanayi firmalarının dijital dönüşümlerine yol gösterecek danışmanlık hedefi doğrultusunda yapılan etkinlikte, Çalık Digital Yönetim Kurulu Başkanı Galip Tözge, Süreyya Ciliv’in girişimci kişiliğinin altını çizerken, kariyer yolculuğundaki dönüm noktalarını sordu.

SÜREYYA CİLİV: NASIL GİRİŞİMCİ OLURSUNUZ DİYE DÜŞÜNÜN 

Süreyya Ciliv şunları söyledi:

“İş dünyasında yöneticiliğin iyi bir başlangıç olduğunu bilsem de lider olarak fark yaratmak için girişimciliğin fark yarattığına inanıyorum. Ben iş hayatımda girişimci olmaya çalıştım. Harvard Business School’dan mezun olduğumdan yüksek maaşlı işler yerine bir start-up firmasında işe başladım. İstediğim bir işi yapmak için yüksek maaşlı işi reddedip, sevdiğim bir işe girdim. İnsanın sevdiği işi yapması çok önemli. Gelecekte hangi işlerin önü açık ona dikkat etmek gerekiyor. Geleceği iyi okumak bence iş dünyasında liderlikte çok önemli. Yönetici şapkanızı çoğu zaman çıkarıp işinizde nasıl girişimci olursunuz onu düşünün, bence başarı oradan gelecek. Girişimcilik her zaman küçük şirketlerde olmaz, kamu kuruluşlarında bile topluma faydası olan girişimler olabiliyor.”

“TAKIM OYUNCUSU OLMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Kariyerindeki dönüm noktalarını anlatan Ciliv, “Takıma önem veren bir kişiyim ben her zaman. Devamlı geleceği düşünmek ve ilime bilime inanmak ve takım oyuncusu olmak. Çocukluğundan beridir takım oyuncusu olmaya önem veririm. Microsoft’ta müşteri ziyaretlerim gündeme gelmişti, rakamlara bakmam istenmişti ama ben müşteri frekansından hep renkli bilgi aldım. Müşterilerin sorunlarını dinlemek bana içerden kritik bilgiler verdi. Bill Gates’in katıldığı toplantılarda çok detaylı sorular soruluyordu. En ince detaylara kadar sorgulandığımızı hissederdim. Bu da bana detayların ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Microsoft bana MBA’den daha iyi bir okul oldu. Office’ın satış ekiplerini yönetme görevi üstlendim. Microsoft şu anda dünyanın en değerli ikinci firması ve şu anda hala en çok satılan ürün Office” dedi.

Her yerden bilgiye erişimin 4. Sanayi devrimine imza attığına işaret eden Ciliv, “İş dünyasında liderliğe bakınca, bir takımı coşturan ve heyecan veren liderlik değil, en önemli kısım doğru yönü belirlemek. Uzun dönemli, büyük düşünerek, oyunu değiştiren liderlik önemli. Apple’da Steve Jobs, Microsoft da Bill Gates böyle isimler.

Amazon’dan Jeff Bezos’un evinden kurduğu internet satış şirketinin bugün geldiği noktaya işaret eden Ciliv, “Takımını harekete geçiren, enerji veren, en iyilerini takıma getiren, takımı hedefe odaklayıp, o hedefi yakalamak önemli” dedi.

“GİRİŞİMCİLİK HER YERDE VE MÜŞTERİYE ODAKLANMAK EN KRİTİĞİ” 

Girişimcilikle ilgili deneyimlerini de aktaran Ciliv, “Girişimcilik her yerde. Büyük kurumlarda da girişimcilik daha etkili. Hedefin mutlaka global olması lazım. Global oyuncu olmak, global rekabete hazırlanmak çok kritik. Müşteriye odaklanmak en kritiği. Müşterinin segmentasyonunu yapıp birer birer odaklanmak lazım. Değişik müşterilere bakıp maksimum farkı nasıl yaratırız diye sormak lazım. Eşsiz bir müşteri deneyimi çıkarmak çok önemli. İş dünyasında lider olarak benim odağımda müşteriye odaklanma stratejisi var” dedi.

Ciliv şunları söyledi: “Müşterilere inovasyonla nasıl daha fazla fayda sunuyorum ve rekabete karşı fark yaratıyorum, bunları sorgulamak çok kritik. Bence iş dünyasındaki en kritik nokta hız. Müşterilere hızla hizmet vermek önemli. Liderlikte işin özünün kurallarını iyi anlamak ve geleceği iyi okuyarak, geleceğe odaklanmak kritik”

Ciliv’in hikayesini, sorduğu sorularla geniş bir perspektiften dinleyicilere aktaran Çalık Digital Yönetim Kurulu Başkanı Galip Tözge de sohbet sırasında yaptığı değerlendirmede , “Hatalara karşı tolerasyonun da fazla olması lazım. Yöneticilerin alt ekipleri her zaman motive etmemiz lazım. Arkadaşlarımızı ilk hatalarında desteklemezsek inovasyon ruhuna zarar veririz. Mühim olan hataları tekrarlamamak ve onlardan bir ders çıkarmak” şeklinde konuştu.

TÖZGE: TÜRKİYE DİJİTALLEŞME KONUSUNDA ÇOK HEVESLİ

Tözge, dijitalleşmenin Türkiye’de gündemde olan önemli konulardan biri olduğunu ifade etti ve dijitalleşmenin ilk görüldüğü sektörün finansal endüstriler olsa reel sektördeki dijital dönüşümün de önemli olduğunu belirtti ve İSO ile yapılan imaalat sanayindeki dijital olgunluk çalışmalarını anlattı.

Tözge, “İSO sanayimizin lider kurumlarından bir tanesi. İSO ile yaptığımız dijital olgunluk çalışmamızda şu anda neredeyiz dedik ve bir seviye belirlemeye çalıştık. Çok yüksek ilgi alaka olduğunu gördük. Sanayimizi uygun şekilde dijitalleştiremezsek global anlamada rekabette işlerimizin zorlanacağını düşünüyoruz ama imalat sanayinde Türkiye’nin bu konuda çok hevesli olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

CİLİV: DİJİTAL DÖNÜŞÜM İŞE ENTEGRE OLMALI

Dijitalleşmeyle ilgili de görüşlerini paylaşan Ciliv, “Teknolojiyi kullanmadan müşteriye daha hızlı hizmet etme sistemi yok. Yeni bir dünya var dijital dünya. 3 tane önemli kısmı var. Birinci kısmı bilgisayarlar artık her yerde. Yepyeni bir dünya görülecek önümüzdeki dönemde VR gözlüklerle. Robotlar ve kendi başına, AI ile hareket eden makineler gündeme gelecek. Giyilebilir bilgisayarlar, her türlü ölçümü yapıyorlar artık. IOT dönemindeyiz. Şu anda her yerden datayı toparlayabiliyorsunuz. 5G dünyası geliyor. Bir Türk, 5G dünyanın en kritik verisini buluyor. Erdal Arıkan. Kendisini bir kere daha kutluyorum. Hepimizin bundan cesaretlenmesi lazım. 5G artık çok daha güvenilir ve hızlı bir dünya getiriyor. Bilgiyi analiz ederek çok daha akıllı sistemler ortaya çıkacak. Datayı analiz ederek hizmet gündeme gelecek. İleriyi tahmin etme şansımız olacak. Dijital dönüşüm sadece IT işi değil ve işlere entegre olmalı” şeklinde konuştu.

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

GÜNCEL

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Haberler

on

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güçbirliği” oluşturmasını sağladı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge, tekstil ve hazır giyim sektörünü buluşturan zirveye dönüştü. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir’in ev sahipliğinde; TİM Başkanı İsmail Gülle ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Türkiye genelindeki Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birliklerinin başkanlarının yer aldığı gecede dereceye girenler ödüllerine kavuştular.

İnovasyon Ligi’nin şampiyonu Sun Tekstil

Gecenin ilk ödül töreninde; 8 yıldır firmaların katılarak inovatif çalışmalarını sergilediği İnovasyon Ligi’nin kazananları ödüllerini aldılar. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın video konferans yoluyla bağlanarak girişimcilere başarılar dilediği ödül töreninde kazanan firmaların ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ile Birlikte TİM Başkanı İsmail Gülle, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe birlikte verdiler. Geceye katılan GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EHKİB Başkanı Recep Burak Sertbaş ve BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, İnovasyon Ligi kazananları ile birlikte aile fotoğrafında yer aldılar.

İnovasyon Ligine katılan firmalar arasında Ar-Ge ve İnovasyona yaptıkları yatırımlar ve sektöre katkıları nedeniyle ilk 10 sırayı Almaxtex Yeşim Tekstil, Berteks Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, FG Tekstil Konfeksiyon, Kipaş Mensucat, Polyteks Tekstil, Sun Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa Yünlü Sanayi firmaları paylaşırken, En Sürdürülebilir Proje Ödülünü FG Tekstil, En İnovatif Projesi ile gecenin şampiyonluğunu ise Sun Tekstil kazandı. Gecede ayrıca Akbaşlar Tekstil, Bursalı Tekstil, Ebruzen Tekstil, Gamateks Tekstil, Işıksoy Tekstil, İskur Tekstil, Maritaş Denim, Ozanteks firmaları mansiyon ödülü aldılar.

On iki yıldır genç girişimcilerin kariyerlerine yön vermesine destek olduklarını belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Techxtile Start-Up Challenge, gelecek güzel günler için tohumları toprağa ektiğimiz bir platform. Toprağın veriminden hiç şüphemiz yok. Eğer hava şartları da uygun olur, üzerine bir de sulamasını iyi yaparsak bu tohumlardan nefis çiçekler açacağına yürekten inanıyorum” dedi. Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BEBKA bünyesinde oluşturulacak fon ile girişimcilere destek olacaklarını açıklarken, TİM Başkanı İsmail Gülle ise Girişimcilerin projelerini sanayiciler ile buluşturma ve ortak bulmaları açısından destek vereceklerini vurguladı.

Bahar Korçan adına özel ödül

Gecede yakın zamanda hayatını kaybeden Moda Tasarımcısı Bahar Korçan adına verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü Greensus Projesi ile Emrah Özbakır kazanırken, bu yıl ikinci kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülünü kazanan Reyhan Miray Reyhan’a ise ödülünü UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcıları, Adalet İnanç, Jale Tunçel, Nilgün Özdemir, Sultan Tepe ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bursa Şube Başkanı Sevgi Saygın birlikte verdiler.

Level-Up birincisi Bora Mert Tığlı ve ekibi

İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi’nin (Level-Up) birincisi On Of Out isimli projesiyle Bora Mert Tığlı ve ekibi oldu. Bu kategoride ikinciliği SES (Sustainable Energy Services) isimli proje ile Göksel Güler ve ekibi kazanırken, üçüncülüğü ise Robocam Textile projesiyle Doğa Nalcı ile Yama isimli projesiyle Mahmure Nur Bayram ve ekibi paylaştı.

Scale-Up Birincisine iki ödül birden

Girişimleri fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin yarıştığı Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi’nin (Scale- Up) galibi ise En Güzel Günüm Her Günüm isimli projesi ile Reyhan Miray Reyhan oldu. İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Yapay Zeka Tabanlı Desen ve Doku Yazılım Teknolojisi isimle proje ile Özgecan Üstgül ikinci sırada yer alırken, Virtual Try isimli projesi ile Melih Ünsal ve Nazife Nur Köksal üçüncülük ödülünü kazandı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA6 gün önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL2 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA2 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ2 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA2 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI2 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM2 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA2 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL2 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA2 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish