Bizimle iletişime geçin

İŞ DÜNYASI

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR; Yapısal Reformlarla Yeniden Düşük Faizli Ortama Ulaşabiliriz

Haberler

on

Ankara Sanayi Odası Kasım ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Celal Koloğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle yapıldı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir toplantıda önümüzdeki dönemde uygulamaya konulacak yapısal reformlar ile gündemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Özdebir’in toplantıda yaptığı konuşma şöyle:
“Öncelikle hepinize en kalbi duygularla teşekkür etmek istiyorum. Eşimin gerek hastalığı süresince gerekse vefatından sonra gösterdiğiniz yakın ilgiye minnettarım. Allah sizlere sağlıklı ve huzurlu bir ömür versin. Bu vesileyle sevgili eşimi de bir kez daha rahmetle anıyorum.
Değerli meclis üyeleri,
Pandemi maalesef yaşantımızı ciddi bir biçimde etkilemeye devam ediyor. Bir süre daha bu zorluklarla yaşamaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Ancak dünyada aşıyla ilgili gelişmeler de umudumuzu artırıyor. Umarım bir araya gelerek toplantı yapacağımız günlere yakında ulaşırız. 
İzninizle makroekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptıktan sonra bazı tespit ve önerilerimi de sizinle paylaşmak istiyorum; 
Pandemi sonrası toparlanma hızlı bir şekilde devam ediyor. Hem sanayi üretimi hem de perakende satışlar eylül ayı rakamları ile salgın öncesi seviyesinin üzerine çıktı. Sanayi üretiminde üçüncü çeyrekte yıllık %8,4, perakende satışlarda ise %9’luk bir artış var. Ciro endeksinde ise hizmet sektörü hariç tüm sektörlerde salgın öncesi rakamlara ulaşıldı. 
Ekim ayı PMI endeksindeki yukarı yönlü ivmelenme, hem sanayi hem de perakende satışlarda yukarı yönlü hareketi güçlendiriyor.  Üçüncü çeyrekte ise güçlü bir büyüme performansı bekleniyor. Özellikle kredi genişlemesi ve öncü göstergeler olan sanayi üretim endeksinde üçüncü çeyrekte yukarı yönlü ivmelenme, güçlü büyümeye işaret ediyor. Üçüncü çeyrekte %8’lik bir büyüme performansı görme ihtimalimiz oldukça yüksek. 
Son dönemde, Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma politikası ve ardından kredi hacminin daralmasının üretim üzerine yansımasını görebiliyoruz.  Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikalarına devam edeceğine ilişkin politika adımları son çeyrekte büyüme dinamiklerini olumsuz yönde etkileyecektir. 
Dördüncü çeyrekte ivmelenme azalsa da pozitif bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum.  Yılsonunu ise,  %1’e yakın bir büyüme ile kapatma ihtimalimiz yüksek.  
Diğer taraftan, enflasyon ekonominin en önemli sorunlarında biri olmaya devam ediyor. Eylül ayında %11,89 olarak gerçekleşen enflasyonun, gelecek aylarda artma eğilimine girmesi muhtemeldir. Özellikle kura dayalı temel mal enflasyonu artmaktadır. Dolar kurunun son bir yılda %25 oranında artması, enflasyon eğilimlerini bozmaya devam etmektedir. Özellikle önümüzdeki dönem mevsimsel etkilerin ortadan kalması ile gıda enflasyonundaki baskı, enflasyonu yukarı yönlü zorlayacaktır.  
Üretimimiz yüksek oranda ithalata bağlı olduğu için, kur artışı ithal edilen ara malı ve sermaye malı fiyatlarının artmasına, üretim maliyetlerinin yükselmesine ve böylece enflasyon beklentilerinin artmasına neden olmaktadır
Diğer yandan işsizlik Türkiye’nin en acil çözüm gerektiren ve en ağır yapısal iktisadi problemi olarak karşımızda durmaktadır. 2020 yılının Ağustos ayı itibariyle mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı %13,2, tarım dışı işsizlik oranı %15,7, genç işsizlik oranı ise %26,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu oranlar, küresel ortalamaya (2019 tahmini %4,9), gelişmiş ülke oranlarına ve gelişmekte olan ülkelerin ortalamalarına kıyasla dramatik ölçüde yüksektir. 
Özellikle genç işsizliğinin ulaştığı düzey, ekonomik ve sosyal duruma ilişkin en karamsar göstergelerden birini teşkil etmektedir. Bu noktada, sanayi istihdamını önemli ölçüde artıracak acil politika uygulamalarının gerekliliğini vurgulamak yerinde olacaktır. 
Burada diğer verilerden ayrışan değişken, tüketici güven endeksindeki olumsuz tablo.  Vaka sayısının artması insanların moralinin bozulması ne yazık ki tüketici güven endeksine olumsuz yansımış durumda. 
Değerli Meclis Üyeleri,
Geçtiğimiz haftalar içinde ekonomi yönetiminde önemli değişiklikler meydana geldi.  Hem Hazine ve Maliye Bakanımıza, hem de Merkez Bankası Başkanımıza yeni görevinde başarılar diliyorum. Her ikisi de deneyimli, reel sektörü yakından bilen geçmişte sık sık bir araya geldiğimiz tecrübeli bürokratlardır. Yeni görevlerinde de başarılı olacaklarına inanıyorum.
Son haftalarda hem içerde hem de dışarda yaşanan gelişmeler, gelecek günlerde ekonomik ve siyasi beklentilerin yönünü belirleyecek gibi gözüküyor. Ekonomi yönetimindeki bu değişim, piyasalar açısından olumlu algılandı. 
Bu değişikliklerle, ekonomide olumlu havanın devam edebilmesi için MB sadeleşme adımlarına devam etmesi, piyasa ile güçlü iletişim kurması, doğru yönlendirmesi ve piyasasının önünde olması gerekiyor.  Merkez Bankası’nın bağımsız bir şekilde fiyat istikrarına odaklanması, güçlü stratejik ve sektörel planların yapılması, özellikle de fiyat istikrarının sağlanmasından kısa vadeli çözümler yerine uzun vadeli çözümlere odaklanıp ve enflasyonun kalıcı olarak düşürmek üzerine politika tercihleri ortaya koyması gerekmektedir
Merkez Bankası başkanımız zor bir dönemde görevine başladı. İlk toplantısında piyasaların da beklentisi doğrultusunda 475 baz puanlık artışla politika faizini %15 seviyesine yükseltti.  Bu faiz artırımı mevcut konjonktürde gereklilik arz etmesine rağmen,  reel sektörün likiditeye ulaşma maliyetlerini önemli ölçüde arttıracaktır. Faiz artışlarının ekonominin yavaşlamasına neden olacağını biliyoruz. 
Önümüzdeki dönemde uygulamaya konulacak yapısal reformlar ile birlikte, yeniden düşük faizli ortama ulaşacağımızı umut ediyorum.  
Diğer yandan Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz haftalarda yaptığı yargı ve ekonomiyle ilgili reform mesajlarının önemli olduğunu düşünüyorum.  Fetö sürecinde yargıyla ilgili maalesef çok kan kaybettik. Telafisi zaman alıyor ama hızla buradaki sorunları çözmeliyiz. Yargı sisteminin gözden geçirilerek daha hızlı, daha adil karar alınabilecek noktaya getirilmesi gerekmektedir. İş dünyasıyla ilgili yargılamaların da daha hızlı yapılabilmesi ve mağduriyetlere yol açmaması gerektiğini düşünüyoruz.
Ekonomiyle ilgili bazı adımların atılması da önemli. Türkiye’nin en büyük sorunu cari açık. Üretim yapımızı bir an önce değiştirmeye odaklanmalıyız, özellikle de sanayi üretiminde dışa bağımlılığı azaltılmış bir yapıya dönmemiz gerekiyor. Ülke ekonomisinde dışa bağımlılığı azaltılmasının yolu da yerli üretimden geçmektedir. Yerli ve milli bir sanayi için ileri seviyede bir teknolojik dönüşüm politikası ortaya koymamız gerekir. Tabi bunun için işgücümüzün niteliğinin yükselmesi gerekiyor.
Ama öncesinde topyekün bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var. Hem kamu alımlarında hem kişisel tercihlerimizde Türkiye’de üretilen ürünleri kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Firmalarımızın karlılığını artırmak zorundayız. Çünkü firmalarımız böyle büyüyecek ve kendini geliştirecek. Ayrıca firmalarımızın bölünmesini önleyecek, markalaşarak büyümelerini teşvik edecek yeni yatırım yapmasına imkân sağlayacak mekanizmalara da ihtiyacımız var.   
Değerli Meclis Üyeleri,    
Geçtiğimiz hafta TOBB tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası’na video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma yaptım. Ekonomi yönetiminin de tam kadro bulunduğu toplantıda, kısa zaman dilimi içinde de olsa bazı sorunları aktarma fırsatı buldum.  Daha önce sizinle ve ekonomi yönetimiyle paylaştığım ikame para önerimizi de tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim.
Bildiğiniz gibi pandemi sürecinde birçok tedbir alındı,   bu tedbirlerle borçlarımız ötelendi ancak alınan kredilerle borç yükümüz daha da arttı.   Ayrıca tüm borçlarımız sadece bunlardan ibaret değil,   aynı zamanda birbirimize olan borçlarımız da var. Bu artan borçlar da maalesef piyasa aktörlerinin birbirlerine olan güvenini azalttı. Önerimizin, borçları azaltacak kamuya da yük getirmeyecek, faiz ödemeden firmaların finansman ihtiyacına çözüm getireceğine inanıyoruz. Bu uygulama hem bizim finansman ihtiyacın karşıladığı gibi devletinde likiditesini olumlu etkileyecektir.
Değerli Meclis Üyeleri,
Kısa bir bilgilendirmenin ardından sözlerime son vereceğim. Bildiğiniz gibi İl Hıfsızsıhha Kurulu’nun kararıyla sanayide çalışma saatlerine yeni bir düzen getirildi. Kararın ardından hem sayın valimizle, hem süreci yöneten vali yardımcılarımızla çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Bu çabalarımızın ardından mesai bitiş sürelerinde size de bildirdiğimiz değişiklikler gerçekleştirildi. Bu olumlu bir adım oldu. Ancak kendi servisini kullanan işletmelerimizin saat sınırlamasının dışında tutulmasına ilişkin girişimlerimiz henüz bir sonuç vermedi. Sayın vali bizden kısa bir süre istedi. Uygulamadaki bazı diğer aksaklıklarla birlikte bunun da en kısa süre içinde yeniden ele alınıp çözüleceğini düşünüyorum. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Bu arada 18 Kasım ASO’nun 57. Kuruluş yıldönümüydü. 57 yıldan bu yana ASO’nun kuruluşundaki ruhu sizlerle birlikte korumaya çalışıyoruz. “Başkentin sanayiinden, sanayinin başkentine” hedefine ulaşmak ve Türkiye’yi dünyada hak ettiği yere taşımak için bütün gücümüzle çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.  Bu vesileyle ASO’nun kuruluşunda emeği geçen ve bugünlere gelmesine katkı sağlayan; ebediyete intikal etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olanlara da bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.
Sözlerime burada son veriyor,  hepinizi saygıyla selamlıyorum”

Nurettin ÖZDEBİR

ASO BAŞKANI

ASO BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR

GÜNCEL

TOBB, TESK, TÜSİAD VE MÜSİAD’DAN ORTAK AÇIKLAMA: TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ FİYAT İSTİKRARI

Haberler

on

Türkiye’nin tacir, sanayici ve esnaflarını temsil eden TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD olarak, küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı COVID-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inanıyoruz.

Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan her canlanma, maalesef kısa süreli olmakta ve iş insanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır. Bu nedenle, ülkemizin hak ettiği refah artışını sağlamak için fiyat istikrarını bir ön koşul olarak görmekteyiz. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan yeni ekonomik reform gündemini çok yakından takip ediyor ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olmasını destekliyoruz. Enflasyonla mücadeleye yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda bir kamu-özel sektör istişare sürecinin son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bu istişare süreci, tüm fiyatların serbest piyasa koşulları içinde oluşmasını gözeterek, küresel ve yerel fiyat dinamiklerinin sektörel bazda yakından izlenmesine ve ürün gruplarında görülen yapısal risklerin, maliyet dinamiklerinin ve arz-talep dengesizliklerinin tespit edilmesine katkıda bulunacak, böylece veriye dayalı politika tasarım sürecini destekleyecektir. İş dünyasında enflasyonla mücadelenin önemi ve fiyat istikrarının orta-uzun vadeli büyüme ve istihdam perspektifine olumlu katkısı konusunda farkındalığı artırmak için kurulacak bu istişare mekanizmasının son derece yararlı olacağına inanıyoruz.

Enflasyonla mücadelede başarılı olmamız için Merkez Bankası’nın ve ilgili kamu kurumlarının çabalarına tüm paydaşların destek vermesi gerektiğini biliyor, COVID-19 sonrası küresel toparlanma döneminde Türkiye’nin hak ettiği fiyat istikrarı hedefine hızla ulaşması için tüm katkıyı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Saygılarımızla,

M. Rifat HisarcıklıoğluTOBB BaşkanıBendevi PalandökenTESK BaşkanıSimone KaslowskiTÜSİAD BaşkanıAbdurrahman KaanMÜSİAD Başkanı

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Kazakistan ile Özbekistan birbirine hızlı trenle bağlanacak

Haberler

on

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Türkistan şehriyle Özbekistan’ın başkenti Taşkent arasında hızlı tren demir yolu hattının inşa edileceğini duyurdu.

Kazakistan’da Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in başkanlığında toplandı.

Başbakan Askar Mamin, toplantıda, Kazakistan’da bu yıl turizm  sektöründe toplam değeri 1,1 trilyon tenge (2,6 milyar dolar) olan yatırım projelerinin uygulanmasına yönelik çalışmaların başlatılacağını açıkladı.

Türkistan ile Taşkent birbirine bağlanacak

Özellikle, ülkede turizm altyapısını güçlendirmeye dönük önemli adımlar atılacağını belirten Mamin, Kazakistan’dan Özbekistan’a HIZLI TREN  hattının inşa edileceğini söyledi.

Mamin, söz konusu hızlı tren hattının Türkistan ile Taşkent’i bağlayan güzergah üzerinde yapılmasının planlandığını açıklayarak, “Turist sayısını artırmak amacıyla Türkistan-Çimkent-Taşkent güzergahında hızlı tren hattı inşaatı başlatılacak” dedi.

OKUMAYA DEVAM ET

İŞ DÜNYASI

Petrol Ofisi, Türkiye’nin en büyük 3. şirketi ödülünü aldı

Haberler

on

Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi sıralamasında ilk günden bu yana ilk üç sırada yer aldığını duyuran Petrol Ofisi, 2019 yılında da bu geleneksel başarısını sürdürdü. Petrol Ofisi 2019 yılı cirosu ile ‘Türkiye’nin En Büyük 3. Şirketi’ ödülünü aldı. Ödül Töreni’nde imza attıkları istikrarlı başarıya dikkat çeken Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Bu ödülü bizlere getiren en başta çalışanlarımız, sonrasında iş ortaklarımız, bayilerimiz ve bütün müşterilerimizdir” diyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması’nda yüksek performanslarıyla öne çıkan şirketlerin ödüllendirildiği ‘Capital 500 Zirvesi ve Ödül Töreni’ iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla 14 Ocak’ta online olarak düzenlendi.

Capital Dergisi tarafından bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması’nda, ülke ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketler, ciro büyüklüğüne göre sıralandı. Araştırmada Petrol Ofisi, 2019 yılı cirosu ile yine Türkiye’nin en büyük ilk üç şirketi arasında yer aldı.

‘BU BAŞARIYI, DAHA DA GELİŞTİREREK DEVAM ETTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Türkiye’nin En Büyük 3. Şirketi ödülünü alan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper törende yaptığı konuşmada, törenin pandemi nedeniyle ilk kez online olarak gerçekleştirilmesine vurgu yaparak, bir sonraki törende yine alışılageldiği gibi güzel ve sağlıklı günlerde buluşabilme temennisini dile getirdi.

Petrol Ofisi’nin bu ülkenin kaynaklarından yaratılmış ve bu güne kadar pek çok ödül almış bir şirket olduğunun altını çizen Selim Şiper, “Ancak Capital 500 ödülü, bizim için her zaman ayrı bir anlam ifade ediyor. Çünkü burada şirketler, herhangi bir grup dahilinde olmadan, tek tek değerlendiriliyor ve sıralanıyorlar. Capital 500’de ilk günden bu yana, ilk üçte bulunduğumuz için ve 2019 yılı sonuçlarımızla da bu performansı istikrarla devam ettirebildiğimiz için ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Bu başarıyı, daha da geliştirerek devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Konuşmasını, “Bu ödülü bizlere getiren en başta çalışanlarımız, sonrasında iş ortaklarımız, bayilerimiz ve bütün müşterilerimizdir” diyerek sürdüren Selim Şiper, bu istikrarlı başarıda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

GÜNCEL31 dakika önce

TOBB, TESK, TÜSİAD VE MÜSİAD’DAN ORTAK AÇIKLAMA: TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ FİYAT İSTİKRARI

Türkiye’nin tacir, sanayici ve esnaflarını temsil eden TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD olarak, küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı COVID-19...

DÜNYA4 saat önce

Kazakistan ile Özbekistan birbirine hızlı trenle bağlanacak

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Türkistan şehriyle Özbekistan’ın başkenti Taşkent arasında hızlı tren demir yolu hattının inşa edileceğini duyurdu. Kazakistan’da Bakanlar...

İŞ DÜNYASI1 gün önce

Petrol Ofisi, Türkiye’nin en büyük 3. şirketi ödülünü aldı

Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi sıralamasında ilk günden bu yana ilk üç sırada yer aldığını duyuran Petrol Ofisi, 2019 yılında...

İŞ DÜNYASI1 gün önce

TÜRKİYE’NİN TEK “YERLİ VE MİLLİ” EMNİYET KEMERİ ÜRETİCİSİ

Eniştesinin aracından söktüğü emniyet kemerinden ilham alarak ürününe inovatif bir yaklaşım getiren Yusuf Ziya Kasım, bugün 28 ülkeye ihracat yapıyor....

DÜNYA5 gün önce

‘GYODER-İAV LİSANSÜSTÜ TEZ ÖDÜLLERİ YARIŞMASI’

‘GYODER-İAV LİSANSÜSTÜ TEZ ÖDÜLLERİ YARIŞMASI’ ‘GYODER-İAV LİSANSÜSTÜ TEZ ÖDÜLLERİ YARIŞMASI’ İLE GAYRİMENKUL ALANINDAKİ ARAŞTIRMALAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu: “Hedefimiz...

GÜNCEL5 gün önce

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma sanayinde devler ligine çıkacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son 5 yılda yapılan yatırımların çok kısa sürede Türkiye’yi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracağını...

DÜNYA5 gün önce

Emine Erdoğan, “Otuz Sekiz Dilde Afrika Atasözleri Seçkisi 1” kitabının tanıtım programına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü dolayısıyla Afrika El Sanatları Pazarı...

GÜNCEL6 gün önce

Mustafa V. Koç’u Sevgi ve Özlemle Anıyoruz…

21 Ocak 2016’da zamansız vedasıyla aramızdan ayrılan Mustafa V. Koç, vefatının yıl dönümünde Zincirlikuyu’da bulunan aile kabristanında düzenlenen törenle anıldı....

İŞ DÜNYASI6 gün önce

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye-Belçika Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu II. Dönem Toplantısı’nda Konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Türkiye ve AB ekonomisi pek çok açıdan birbirini tamamlar niteliktedir. Türkiye ve AB arasındaki ekonomik ilişkilerin...

İŞ DÜNYASI6 gün önce

KOBİ’lerimizi yeni teknolojiler üretmede yalnız bırakmayacağız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Vodafone’un iş birliğinde çevrim içi düzenlenen “Teknolojide Yerli...

OTOMOTİV

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish