Bizimle iletişime geçin

DÜNYA

Avrasya ülkelerinde Kovid-19’la ilgili gelişmeler

Haberler

on

Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor.

02 Kasım 2020 11:59

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, ülkede son 24 saatte 6 bin 754 kişide Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısının 402 bin 194’e çıktığını bildirdi.

Stepanov, son 24 saatte 36 binden fazla Kovid-19 testinin yapıldığını aktararak, virüse bağlı can kaybı sayısının 69 artışla 7 bin 375 olduğunu kaydetti.

Virüse yakalanan 801 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirten Stepanov, iyileşen sayısının ise 2 bin 327 artarak 163 bin 768’e ulaştığını ifade etti.

Halkın Hizmetkarları Partisi üyesi milletvekili Aleksey Movçan, Facebook’tan yaptığı paylaşımda Kovid-19 testinin pozitif olduğunu bildirdi.

Karantina uygulamasının sene sonuna kadar uzatıldığı Ukrayna’da, bölgelerin salgın durumuna göre “yeşil”, “sarı”, “turuncu” ve “kırmızı” kategorilerine ayrılmasına yönelik uygulama devam ediyor.

Ülkede bugün 14 günde bir güncellenen yeni kategoriler uygulamaya geçerken, başkent Kiev “turuncu”da kalmaya devam etti.

Vaka sayıları ağustosta yükselmeye başlayan ülkede dün 8 bin 752 kişide virüsün görülmesiyle günlük en yüksek rakam yaşanmıştı.

– Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia karantinaya alındı

Gürcistan Başbakanlığından yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 7 hastanın hayatını kaybettiği ve virüse bağlı can kaybı sayısının 342’ye ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, 1852 kişide Kovid-19 görülmesi ile toplam vaka sayısının 42 bin 620’ye, virüsten iyileşenlerin sayısının da 1694 artarak 26 bin 800’e yükseldiği belirtildi.

Eylül başından itibaren günlük tespit edilen vaka sayılarının arttığı ülkede, 2 bin 977 kişi karantinada, 4 bin 293 kişi hastanelerde ve 2 bin 236 kişi ise Kovid-19 hastaları için ayrılmış otellerde gözetimde tutuluyor.

Toplam 15 bin 411 hastanın tedavisinin sürdüğü ülkede, 29 bin 876 kişi evlerde izolasyonda kalıyor.

Öte yandan, korumasında virüs tespit edildiği için Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’nın karantinaya girdiği bildirildi.

– Kazakistan

Kazakistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 442 kişide virüsün tespit edilmesiyle ülkedeki toplam Kovid-19 vaka sayısı 112 bin 860’a çıktı.

Virüsten 5 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 1857’ye, 114 kişinin de sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısı 106 bin 514’e ulaştı.

Ülkede 333’ü çocuk olmak üzere 4 bin 489 Kovid-19 hastasının tedavisi sürüyor, 150 kişinin sağlık durumu ağır, 15 kişinin durumu kritik olarak değerlendiriliyor.

Kovid-19 belirtileri bulunan ancak test sonuçları negatif olan zatürre vaka sayısı ise son 24 saatte 41 artarak 38 bine ulaştı.

Zatürreden iyileşenlerin sayısı 28 bin 819’a, ölenlerin sayısı 402’ye yükseldi, 9 binden fazla zatürre hastasının tedavisi ise devam ediyor.

Öte yandan Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, ülkedeki günlük PSR test sayısının 67 bini aştığını söyledi.

Mamin, virüsün olası ikinci dalgası için yeniden inşa edilmekte olan salgın hastanelerinde 3 bin 355 yatağın daha konuşlandırılacağını belirterek, ülkede yaklaşık 60 bin kişinin Kovid-19 tedavisi için iki aylık ilaç stoku da oluşturulduğunu ifade etti.

– Özbekistan

Özbekistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, dün akşamdan beri ülkede Kovid-19 vaka sayısının 153 artarak 67 bin 254’e, virüs kaynaklı ölü sayısının ise 1 artarak 571’e çıktığı bildirildi.

Açıklamada, Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısının 112 artarak 64 bin 466 olduğu ve şimdiye kadar virüs tespit edilen hastaların yüzde 96’sının iyileştiği aktarıldı.

Ülkedeki hastanelerde 2 bin 217 hastanın tedavisi sürüyor.

Karantina tedbirlerinin 15 Ağustos’tan itibaren aşamalı olarak gevşetildiği Özbekistan’da, ağustos sonundan başlayarak 300’ün altında seyreden günlük vaka sayısı, eylülde yükselişe geçerek 700’ün üzerine çıkarken, ekimden itibaren ise 300 civarında gerçekleşiyor.

– Kırgızistan

Kırgızistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 436 kişide Kovid-19 tespit edilirken, toplam vaka sayısı 59 bin 879’a çıktı.

Ülkede 332 hastanın iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 50 bin 741’e ulaştı.

Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki toplam can kaybı 1155’e yükseldi.

Evlerinde 3 bin 941 hastanın doktorların gözetiminde olduğu, hastanelerde ise 3 bin 441 kişinin tedavi gördüğü belirtildi.

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

Haberler

on

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20 bin ağaçlık hatıra ormanının fidan dikim töreni, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un ev sahipliğinde, Aliağa Kaymakamı Ömer Kocaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince’nin katılımlarıyla gerçekleşti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki olan SOCAR Türkiye, 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ın 8 Kasım 2020’de yeniden Azerbaycan topraklarına katılması zaferini ölümsüzleştirmek ve 44 gün süren mücadelede şehit olanların anısını yaşatmak üzere ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. SOCAR’ın Türkiye’deki en büyük yatırımlarının konuşlandığı İzmir’in Aliağa ilçesinde kurulan hatıra ormanı için 22 Kasım’da fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un ev sahipliğinde ve SOCAR Türkiye çalışanlarından oluşan SOCAR Gönüllüleri’nin de katılımıyla gerçekleşen törene, Aliağa Kaymakamı Ömer Kocaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince katıldı. Samurlu mevkiinde bulunan 55 dönümlük alana dikilmek üzere Orman Genel Müdürlüğü’ne 20 bin adet kızılçam ve sedir ağacı fidanı bağışlanırken, törene katılan konuklar sembolik olarak fidan dikimi gerçekleştirerek, Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerini andı.

“İKİ KARDEŞ ÜLKE OLARAK AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ BİRLİKTE ANIYORUZ”

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, törende yaptığı konuşmada Karabağ Zaferi’ni iki devlet tek millet ülküsüyle kutladıklarını belirterek şunları söyledi: “SOCAR Türkiye olarak Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanımızı, bu zaferi ve şehitlerimizin hatırasını ölümsüzleştirmek için kurduk. İki kardeş ülke olarak, Karabağ’ı yeniden Azerbaycan toprağı yapan ve bize büyük bir zafer armağan eden aziz şehitlerimizi birlikte anmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA6 gün önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL2 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA2 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ2 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA2 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI2 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM2 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA2 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL2 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA2 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish