Bizimle iletişime geçin

DÜNYA

‘İthalatta kısıtlamayı anlayışla karşılıyoruz’

Haberler

on

Türkiye’nin yerli kaynaklara yönelerek son derece doğru bir pozisyon aldığını söyleyen DEİK Başkanı Nail Olpak, “Menfaatler çerçevesinde yerli ürünlere odaklanılmasını anlayışla karşılıyoruz” dedi.

VAHAP MUNYAR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, hükümetin ek vergilerle bazı ülke ve ürünlerde ithalatı frenlemeye yönelik adımlarını, “Pandemi sürecinde hemen her ülke yerli kaynakların kullanımına odaklanıyor. Türkiye’nin menfaatleri çerçevesinde yerli ürünlere odaklanılmasını anlayışla karşılıyoruz” dedi. DEİK Başkanı Nail Olpak, bir grup gazeteciyle görüntülü platform üzerinden düzenlediği sohbet buluşmasında şu mesajları verdi:

MÜTEKABİLİYET: Artık birçok ülke, tarife içi ya da tarife dışı bazı spesifik ürünler için ek gümrük vergileri koyuyor. İthalat stratejisi ve yerli ürüne yönelme politikaları açısından bu yaklaşımı anlayışla karşılıyoruz. Bu konuya mütekabiliyet ve ülkemizin menfaati açısından bakıyoruz. İthalatı azaltarak Türkiye’nin menfaatleri çerçevesinde yerli ürünlere odaklanması gayet makul bir tutum. Türkiye, yerli kaynaklara yönelen son derece doğru bir pozisyon alıyor. Biz bu yaklaşımı destekliyoruz.

TİCARİ DİPLOMASİ: DEİK olarak ticari diplomasi faaliyetlerimiz yürütürken, siyasi sorunların ticarete yansımalarını aşmak için de görüşmeler yapıyoruz. Türk iş dünyası adına, her ülke ile yeni ticari koridorlar açacak çalışmalar yürütüyoruz. Kendi alanımız içerisinde kalarak, çözüm anlamında üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor ve küresel ölçekli temaslarımızı sürdürüyoruz. Örneğin bir üyemiz, sorun yaşadığımız ülkelerden biri ile görüşmek, ikili ticaretimize katkı sunmak üzere şu an yurt dışında.

AFRİKA İŞ FORUMU: Pandeminin başlamasının ardından, faaliyetlerimizin yüzde 95’ini online yürütüyoruz. COVID-19 döneminde yaklaşık 1000 online toplantı ve organizasyon gerçekleştirdik. Bir ilki daha gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. 8-9 Ekim 2020’de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla, “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu”nu sanal platformda gerçekleştireceğiz. Türk ve Afrika iş dünyalarının zirvesini, ilk kez dijital bir organizasyon ile daha fazla ticaret için buluşturacağız. Foruma, Afrika’dan 10 bakan (Çad, Gambiya, Gabon, Kamerun, Kongo, Moritanya, Nijer, Ruanda, Somali ve Zimbabve) katılacak.

EKONOMİK AKTİVİTE DURURSA KAOS OLUR

• DEİK Başkanı Nail Olpak, COVID-19 sürecinin başından beri ekonomik aktivite konusundaki tavırlarının aynı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sağlık ve insan hayatı birinci önceliğimiz. Ancak ekonomik aktiviteyi sürdürmezsek, bu durumun olumsuz etkisi hane halkına yansır. Bu da kaosa götürür. DEİK olarak, pandemi sürecinin en başından beri, kontrollü bir şekilde çarkların optimal seviyede dönmesi gerektiğini belirttik. Hâlâ aynı fikirdeyiz.”

İSRAİL’LE TİCARET ARTARAKSÜRÜYOR

• DEİK Başkanı Nail Olpak, bir soru üzerine İsrail’le ticari ilişkiler konusunda şöyle konuştu: “İsrail ile ticari anlamda sadece yüzde 1’lik bir düşüş yaşamışız. Üstelik 5 milyar dolarlık ikili ticaret hacmimiz yüzde 60’a yüzde 40 gibi bir denge içinde. Yani, ihracatta artıdayız. Ekonomik ilişkilerimiz artarak devam ediyor.”

LİBYA POLİTİKAMIZ TİCARETE YANSIYOR

• DEİK Başkanı Nail Olpak, Fransa ile ticari ilişkiler konusunda şu yorumu yaptı: “Fransa’ya ihracatımızda yaklaşık yüzde 21’lik bir düşüş yaşadık. Burada Türkiye’nin, Libya ve Afrika’da izlediği politikanın, ticarete de yansıdığını düşünüyoruz. Doğal bir menfaat çatışması söz konusu. Özellikle, Fransa’nın Afrika’daki etkisini baz alırsak, bu durumdan Fransa’nın rahatsızlık duyması da oldukça normal.”

SUUDİ ARABİSTAN’DA EN ÇOK ETKİ MÜTEAHHİTLİK ALANINDA

• DEİK Başkanı Nail Olpak, Suudi Arabistan’ın dış ticarette Türkiye’ye yönelik tavrı konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Ambargo getirildiği söylentileri var. Ancak ne firmalarımızdan, ne de Suudi devlet makamlarından henüz resmi bir açıklama yok. Suudi Arabistan’a ihracatımızda yüzde 17 civarında bir düşüş var. Suudi firmalar ve bölgeyle ticari ilişkisi bulunan iş insanlarımızla yaptığımız görüşmelerde, Suudilerin kendi ifadeleriyle; yerli ürün kullanımına yöneldikleri ifade ediliyor. Burada Türk iş dünyası ve özel sektör için en önemli alan yurt dışı müteahhitlik ve projeler. Türkiye’nin bu ana sektörlerden pay alma oranına baktığımızda, ürün ihracatından ziyade en çok etkileneceğimiz alan müteahhitlik.”

OKUMAYA DEVAM ET
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

Aydın Doğan Vakfı tarafından Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye Ödül

Haberler

on

Aydın Doğan Vakfı tarafından, her yıl kültür, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında, ulusal ve uluslararası başarıya ulaşmış kişi ya da kurumları ödüllendirmek amacıyla verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahipleri bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin oldu.

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu, Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in bu yıl “SAĞLIK” alanında verilen ödüle layık görülmelerinin gerekçesi olarak “biyoteknoloji ve Kovid-19 aşısının geliştirilmesi konularındaki özverili ve ilham verici çalışmaları ile bu yolla insanlığa yaptıkları olağanüstü ve benzersiz hizmetleri”ni gösterdi.

Aydın Doğan Vakfı tarafından, 1996 yılından bu yana her yıl, kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi farklı alanlarda, ulusal ve uluslararası platformlarda övgü kazanan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü’nün, bu yıl biyoteknoloji alanında bugüne kadar çok değerli çalışmalara imza atan, son olarak Kovid-19 aşısının geliştirilmesi süreciyle insanlığa hizmet eden bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye verilmesi kararlaştırıldı. Vakıf Yönetim Kurulu, 25. Aydın Doğan Ödülü’nün 2020 yılı Mart ayında başlayan koronavirüs salgınının ikinci yılında dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanan aşının geliştiricileri Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e verildiğini açıkladı.

Aydın Doğan Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Aydın Doğan Ödülü’nün 2021 yılında biyoteknoloji alanında bugüne kadar çok değerli çalışmalara imza atan, son olarak Kovid-19 aşısının geliştirilmesi süreciyle tüm dünyaya umut olan değerli bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e verilmesini uygun görmüştür. Dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtarma potansiyeline sahip bu dikkat çekici bilimsel başarının tüm dünya için ilham verici bir örnek olduğu da ayrıca değerlendirilmiştir.” denildi.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Aydın Doğan Ödülü’ne layık bulunmuş olmaktan sevinç ve onur duyduklarını ifade ettiler. Uğur Şahin duygularını şöyle paylaştı: “Aydın Doğan Ödülü, bilimin yaratabileceği farkın takdir edilmesi bakımından büyük bir önem taşıyor. Sanat, bilim ve kültür alanlarına katkıda bulunan, çocukların eğitimini ve onların eğitime eşit erişim sağlamasını destekleme yolunda bu ödülün temsil ettiği misyonun değerli elçileri olarak görülmekten onur duyuyoruz.”

Aydın Doğan Ödülü, Vakfın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan adına düzenleniyor ve ödüllerin hangi dallarda verileceği her yıl, Vakıf Yönetim Kurulu’nca belirleniyor.

Ödül pandeminin elvermesi halinde sonbahar aylarında Almanya’da düzenlenecek bir törenle takdim edilecek. Ödül töreninin tarihi Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in yoğun ajandalarına göre daha sonra belirlenerek kamuoyuna açıklanacak.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

Birlik İş İnsanları Platformunda Kardeşlik mesajı verildi.

Haberler

on

Dünya ‘ ya açılan bir Platform olan “Birlik İş İnsanları Platform” un organizasyonu ile Haziran Ayı içerisinde   İstanbul –Nişantaşı’ nda Gemi Organizasyonu ile gerçekleştirilen toplantı ile yaklaşık 200 kişinin katılımı  İş Dünyasından İş Adamları ve İş Kadınları  ile bir araya geldi.

Organizasyon da, Birlik İş İnsanları Platform Başkanı Sayın Beyler Kaya ,Turan Sancağı Teşkilatı Kırklareli İl Başkanı Sayın Büşra Taşkın,Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Sayın Abduvali Buğrahan , Kimler Burada Gazetesi ve Kazakistan İş kadını Sayın Gül Alcansoy ve bir çok STK üyesi yerini aldı.

Platformun ana temasında, dünyanın her neresinde olunursa olunsun , Dil,din ,ırk ayrımı gözetmeksizin, İş potansiyelini oluşturmak, ticari ve sosyal alanlarda ülkeler arası ticareti canlandırmak

Türkiye ticaret sektörünün dünyadaki yerini tespit etmek, ticaretin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri belirlemek ve ilgili paydaşlara sunmak amacıyla , istihdamın çok büyük bir kısmını sağlayan KOBİ’ler ile ortak paydada iş ortaklığı sağlamak olduğu vurgulandı .

Son derece anlamlı ve dayanışma ortamı dahilinde gerçekleşen   organizasyonda birlik beraberlik mesajı verildi.

Gül ALCANSOY

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

İŞ DÜNYASI, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ UN GLOBAL COMPACT LİDERLER ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

Haberler

on

Küresel salgının ardından daha iyi bir geleceği inşa etmek için 15- 16 Haziran’da dünyanın dört bir yanından 20.000’den fazla iş dünyası temsilcisi; aralarında Birleşmiş Milletler, hükümetler, sivil toplum ve akademiden temsilcilerin yer aldığı sürdürülebilirlik liderleri ile UN Global Compact Liderler Zirvesi’nde buluştu.

15 – 16 Haziran tarihlerinde online olarak düzenlenen UN Global Compact Liderler Zirvesi dünya genelindeki yerel ağlarının da ev sahipliği yaptığı oturumlarla toplamda 26 saat sürdü. Zirve’de iklim değişikliği krizlerinin, COVID-19 salgınının, derinleşen sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri masaya yatırıldı ve sürdürülebilir bir toparlanma için yol haritası görüşüldü.

İki gün süren Zirve’de konuşmacılar arasında Singapur Cumhurbaşkanı Halimah Yacob, Jamaika Başbakanı, Andrew Holness, Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim Boo-kyum, Katar Dışişleri Bakanı Soltan bin Saad Al-Muraikhi; BM Genel Sekreteri António Guterres; BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Muhammed; UNEP Genel Müdürü Inger Andersen; BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet; Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow, Ford Vakfı Başkanı Darren Walker ve UN Global Compact CEO’su Sanda Ojiambo yer aldı.

15 Haziran Türkiye saatiyle 20.15’de Türkiye, İngiltere, Meksika ve Sri Lanka yerel ağlarından temsilcilerle iş dünyasında çeşitlilik ve kapsayıcılık uygulamalarının masaya yatırıldığı “Responsible Business: Diversity and Inclusion at Worksplace” oturumunda Global Compact Türkiye Başkan Yardımcısı ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Çalışma Grubu Eşbaşkanı Demet İkiler yer aldı.

16 Haziran Türkiye saatiyle 9:00’da Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD işbirliğiyle hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi hakkında bir panel gerçekleşti. Global Compact Türkiye Çevre Çalışma Grubu Eşbaşkanı Ebru Tüzecan moderatörlüğünde düzenlenen panelde Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı ve Vestel Grup Şirketleri CEO’su Turan Erdoğan plastik taahhütlerini belirleme süreçlerindeki deneyimleri ve stratejik yaklaşımlarını paylaştılar.

16 Haziran Türkiye saatiyle 14:00’te Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Rusya, Sırbistan Ukrayna işbirliğiyle gerçekleşecek “Capitalizing on Innovation to fast-track SDGs in Eastern Europe” başlıklı bölgesel oturumda Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar panelist olarak yer aldı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA1 gün önce

Aydın Doğan Vakfı tarafından Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye Ödül

Aydın Doğan Vakfı tarafından, her yıl kültür, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında, ulusal ve uluslararası başarıya ulaşmış kişi ya da...

DÜNYA2 gün önce

Birlik İş İnsanları Platformunda Kardeşlik mesajı verildi.

Dünya ‘ ya açılan bir Platform olan “Birlik İş İnsanları Platform” un organizasyonu ile Haziran Ayı içerisinde   İstanbul –Nişantaşı’ nda...

DÜNYA2 gün önce

İŞ DÜNYASI, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ UN GLOBAL COMPACT LİDERLER ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

Küresel salgının ardından daha iyi bir geleceği inşa etmek için 15- 16 Haziran’da dünyanın dört bir yanından 20.000’den fazla iş...

DÜNYA2 gün önce

HAMLE PROGRAMI MEYVELERİNİ VERİYOR

Türkiye’nin teknoloji düzeyi yüksek alanlarda cari açık verdiği ürünleri yerlileştirme hedefiyle yola çıkan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı meyvelerini veriyor....

DÜNYA2 gün önce

ICSG İstanbul 2021 ‘in açılışı gerçekleştirildi.

8. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler & Şehirler Kongre ve Fuarı 2021 yılı açılışını ,Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye...

DÜNYA3 gün önce

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi açıldı

Sabancı Vakfı ,Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisine ev sahipliği yaparak sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Açılışta konuşan Sabancı Vakfı...

GÜNCEL3 gün önce

Türkiye Petrolleri, Büyüme Hamlesini Deniz Yakıtlarıyla Devam Ettiriyor

Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteren akaryakıt sektörünün yüzde 100 yerli markası Türkiye Petrolleri, geçen sene elde ettiği sektörün en hızlı...

DÜNYA4 gün önce

Kazakistan-Türkiye Parlamentolar arası dostluk grubunun toplantısı gerçekleşti.

15 Haziran’da Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisi Dış İlişkiler, Savunma ve Güvenlik Komitesi Sekreteri, Dostluk Grubu Başkanı Mukhtar Yerman ve Türkiye...

GÜNCEL4 gün önce

Yeşilay’ın 5. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi Uzman İsimleri Buluşturdu

Yeşilay’ın bu yıl 5’inci kez düzenlediği Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’ne yurtdışından 16, toplamda 36 konuşmacı katıldı. Teknoloji bağımlılığının ekran kullanımından...

DÜNYA4 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmî törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından resmî...

OTOMOTİV

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish