Bizimle iletişime geçin

GÜNCEL

Türkiye İle Letonya Arasındaki İlk Sanal JETCO Toplantısı

Haberler

on

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Pandemi sürecinde gerek Türk iş insanlarıyla gerek AB iş dünyasının temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, ilişkilerin daha da etkinleşip derinleştirilmesi için her iki tarafın da talebi ve ihtiyacı haline gelmiştir.” dedi.

Bakan Pekcan, video konferans yoluyla gerçekleştirilen Türkiye-Letonya 1. Dönem JETCO Toplantısı İmza Töreni’ndeki konuşmasında, Letonya Ekonomi Bakanı Janis Vitenbergs ile verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

İkinci JETCO toplantısını da bu yılın sonunda, en geç gelecek yılın başlarında Türkiye’nin ev sahipliğinde yapmayı planladıklarını belirten Pekcan, buradaki temasların her iki ülke iş insanlarının faydalanacağı iş birliklerine vesile olmasını beklediklerini dile getirdi.

Pekcan, Baltık bölgesinin en önemli ekonomilerinden Letonya ile ticaret hacminin 293 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan Vitenbergs ile iki ülke arasındaki ticaret hacmini en kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmak için atacağımız adımları kararlaştırdık. Hangi sektörlerde iş birliğini artırabileceğimizi, karşılıklı ticaret ve yatırım alanlarını tespit ettik. JETCO mekanizması, ekonomik ve ticari ilişkilerimizi her alanda değerlendirebildiğimiz bir mekanizma. Biz bu doğrultuda Türkiye olarak aldığımız kararların, atacağımız adımların takipçisi olacağız. Letonya’nın da bizimle aynı fikirde olduğunu görmekten memnunuz.”

İkili ilişkilerden karşılıklı yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerine, ticaretten sanayi alanındaki iş birliğine, teknolojiden özel sektörler arasında iş birliğine, kültür ve turizmden tarım, ulaştırma ve bilim, teknoloji ve eğitim alanında iş birliğine kadar pek çok farklı alanı kapsayan konuları görüştüklerini aktaran Pekcan, mutabakat zaptındaki hususların da vaktinde hayata geçirilmesinin karşılıklı olarak takipçisi olacaklarını bildirdi.

Pekcan, yatırımların karşılıklı artırılmasını da teşvik ettiklerini ifade ederek, Türkiye’nin Letonya’da 91 milyon dolarlık, Letonya’nın da Türkiye’de 77 milyon dolarlık yatırımı bulunduğunu söyledi.

Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar 127 ülkede 10 binden fazla projede 400 milyar dolarlık proje üstlendiklerini ifade eden Pekcan, Letonya’da 509 milyon dolar değerinde 9 proje üstlenildiğini kaydetti.

Pekcan; müteahhitlik, müşavirlik firmalarının Letonya’daki büyük projelerde daha da fazla yer almasını beklediklerini, Letonyalı müteahhitlerle 3. ülkelerde iş birliği yapılmasının öngörüldüğünü anlattı.

Letonya’da altyapı projelerini üstlenen Türk firmaların çalışma izni alma kapsamındaki vize işlemlerinde sorun yaşamaları konusunu Letonyalı Bakan ile görüştüklerini dile getiren Pekcan, kendilerinin bu konuda desteklerini talep ettiklerini kaydetti.

Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi

Bakan Pekcan, iki ülkenin çok taraflı ilişkilerini de görüşme fırsatı bulduklarını anlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle Türkiye’nin üzerinde hassasiyetle durduğu AB’nin çelik korunma önlemleri konusunda Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği Anlaşması ve Kömür Çelik Anlaşması olmasına rağmen Türkiye için de bu önlemlerin uygulanıyor olmasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik ve ortak bir anlaşma zemininde buluşabilmek için Letonyalı muhatabımızın desteklerini talep ettik. Pandemi sürecinde gerek Türk iş insanlarıyla gerek AB iş dünyasının temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, ilişkilerin daha da etkinleşip derinleştirilmesi için her iki tarafın da talebi ve ihtiyacı haline gelmiştir. Çünkü mevcut anlaşmamızda Kovid-19 pandemisi sürecinde ön plana çıkan e-ticaret, hizmetler sektörü ve dijital ekonomi bulunmamaktadır. Bunları da kapsayacak bir güncelleme için Letonya’nın desteklerini talep etmiş bulunuyoruz. Bu konuda gösterdikleri yapıcı tutum için de kendilerine teşekkür etmek istiyorum.”

“Letonya ile karşılıklı uçak seferlerinin başlamasını istiyoruz”

İmza töreninin ardından gerçekleştirilen Letonya-Türkiye İş Forumu’nda da konuşan Pekcan, tüm dünyanın Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçirdiğini, ticaret ve iş insanlarının bu süreçten etkilendiğini söyledi.

Türkiye-Letonya arasındaki iş birliğinin salgının etkilerinin ortadan kaldırılması açısından önemine dikkati çeken Pekcan, “Bu bağlamda, Letonya ile dostluk ve karşılıklı fayda temelinde sürdürülen ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde daha da güçlenerek devam edeceğine inancım tam. Bu vesileyle, bütün dünyanın en kısa zamanda bu salgından tam olarak kurtulmasını normal yaşamlarına geri dönmesini temeni ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye için önemli olan turizm sektörüne de değinen Pekcan, şunları kaydetti:

“Letonya ile Türkiye arasındaki karşılıklı uçak seferlerinin başlamasını istiyoruz. Türkiye, Letonyalı turistler açısından önemli bir turizm adresi. Türkiye, Kovid-19 pandemisiyle başarılı mücadelesini vermiş durumdadır. Hem ikili uçuşların bir an önce başlaması hem de Türkiye’den giden turistlere karantina önlemlerinin uygulanmaması, gerekirse 48 saatlik yapılan testlerin dikkate alınması yönünde ve Türkiye’nin sarı listeden yeşil listeye çıkarılması yönünde taleplerimizi ilettik.”

“JETCO toplantısı ikili ilişkiler için çok önemli bir fırsat olacak”

Letonya Ekonomi Bakanı Janis Vitenbergs de JETCO 1. Dönem Toplantısı’nın ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve derinleşmesine vesile olmasını istediklerini belirtti.

İkili ticari ilişkiler, yüksek öğrenim, ulaştırma ve lojistik, tarım, uluslararası yatırım ve kamu- özel sektör iş birliği (PPP) olanaklarını gözden geçirdiklerini ifade eden Vitenbergs, toplantının başarılı ve verimli geçtiğini, JETCO toplantısının ikili ilişkiler için çok önemli bir fırsat olacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

OKUMAYA DEVAM ET
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Haberler

on

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Gul Alcansoy

Kimler burada.com

OKUMAYA DEVAM ET

GÜNCEL

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Haberler

on

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güçbirliği” oluşturmasını sağladı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge, tekstil ve hazır giyim sektörünü buluşturan zirveye dönüştü. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir’in ev sahipliğinde; TİM Başkanı İsmail Gülle ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Türkiye genelindeki Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birliklerinin başkanlarının yer aldığı gecede dereceye girenler ödüllerine kavuştular.

İnovasyon Ligi’nin şampiyonu Sun Tekstil

Gecenin ilk ödül töreninde; 8 yıldır firmaların katılarak inovatif çalışmalarını sergilediği İnovasyon Ligi’nin kazananları ödüllerini aldılar. T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ın video konferans yoluyla bağlanarak girişimcilere başarılar dilediği ödül töreninde kazanan firmaların ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ile Birlikte TİM Başkanı İsmail Gülle, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe birlikte verdiler. Geceye katılan GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EHKİB Başkanı Recep Burak Sertbaş ve BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, İnovasyon Ligi kazananları ile birlikte aile fotoğrafında yer aldılar.

İnovasyon Ligine katılan firmalar arasında Ar-Ge ve İnovasyona yaptıkları yatırımlar ve sektöre katkıları nedeniyle ilk 10 sırayı Almaxtex Yeşim Tekstil, Berteks Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, FG Tekstil Konfeksiyon, Kipaş Mensucat, Polyteks Tekstil, Sun Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa Yünlü Sanayi firmaları paylaşırken, En Sürdürülebilir Proje Ödülünü FG Tekstil, En İnovatif Projesi ile gecenin şampiyonluğunu ise Sun Tekstil kazandı. Gecede ayrıca Akbaşlar Tekstil, Bursalı Tekstil, Ebruzen Tekstil, Gamateks Tekstil, Işıksoy Tekstil, İskur Tekstil, Maritaş Denim, Ozanteks firmaları mansiyon ödülü aldılar.

On iki yıldır genç girişimcilerin kariyerlerine yön vermesine destek olduklarını belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Techxtile Start-Up Challenge, gelecek güzel günler için tohumları toprağa ektiğimiz bir platform. Toprağın veriminden hiç şüphemiz yok. Eğer hava şartları da uygun olur, üzerine bir de sulamasını iyi yaparsak bu tohumlardan nefis çiçekler açacağına yürekten inanıyorum” dedi. Törende konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BEBKA bünyesinde oluşturulacak fon ile girişimcilere destek olacaklarını açıklarken, TİM Başkanı İsmail Gülle ise Girişimcilerin projelerini sanayiciler ile buluşturma ve ortak bulmaları açısından destek vereceklerini vurguladı.

Bahar Korçan adına özel ödül

Gecede yakın zamanda hayatını kaybeden Moda Tasarımcısı Bahar Korçan adına verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü Greensus Projesi ile Emrah Özbakır kazanırken, bu yıl ikinci kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülünü kazanan Reyhan Miray Reyhan’a ise ödülünü UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcıları, Adalet İnanç, Jale Tunçel, Nilgün Özdemir, Sultan Tepe ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Bursa Şube Başkanı Sevgi Saygın birlikte verdiler.

Level-Up birincisi Bora Mert Tığlı ve ekibi

İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi’nin (Level-Up) birincisi On Of Out isimli projesiyle Bora Mert Tığlı ve ekibi oldu. Bu kategoride ikinciliği SES (Sustainable Energy Services) isimli proje ile Göksel Güler ve ekibi kazanırken, üçüncülüğü ise Robocam Textile projesiyle Doğa Nalcı ile Yama isimli projesiyle Mahmure Nur Bayram ve ekibi paylaştı.

Scale-Up Birincisine iki ödül birden

Girişimleri fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin yarıştığı Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi’nin (Scale- Up) galibi ise En Güzel Günüm Her Günüm isimli projesi ile Reyhan Miray Reyhan oldu. İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Yapay Zeka Tabanlı Desen ve Doku Yazılım Teknolojisi isimle proje ile Özgecan Üstgül ikinci sırada yer alırken, Virtual Try isimli projesi ile Melih Ünsal ve Nazife Nur Köksal üçüncülük ödülünü kazandı.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

Haberler

on

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç Arıs, Oljas Süleymanov, Cengiz Aytmatov gibi prestij eserler de yer aldı.

Etkinliğe Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdaulet, TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu ve Kazakistan edebiyat camiasının temsilcileri katıldı.

Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, TÜRKSOY tarafından hediye edilen eserler Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan farklı kütüphanelere dağıtılacak.

Etkinliği takiben, Karabağ’ın düşman işgalinden kurtarılması mücadelesini dünya kamuoyuna çalışmalarıyla duyuran Kazakistan medyasının temsilcilerinden Nurgali Jusipbay ile Serik Maleyev’e TÜRKSOY Basın Ödülü takdim edildi. Medya çalışanlarına ödüllerini TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov takdim etti.

OKUMAYA DEVAM ET

DÜNYA

DÜNYA4 ay önce

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır

Kamuoyuna Duyuru : Levent Kandemir ‘in kimler burada .com ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır Gul Alcansoy Kimler burada.com

GÜNCEL5 ay önce

Techxtile Start-Up Challenge ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırırken, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da...

DÜNYA5 ay önce

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.

TÜRKSOY’un seçme eserlerinin yer aldığı 2000 adet kitap Almatılı okurlara hediye edildi.Hediye edilen eserlerin arasında 3 dilde hazırlanan Abay, Üç...

ENERJİ6 ay önce

2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “2018 yılında bin 541 olan kadın çalışan sayısını 3 binin üzerine çıkarmayı başardık. ”...

DÜNYA6 ay önce

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ Kurdu.

SOCAR Türkiye, 8 Kasım Karabağ Zaferi’ni ve şehitlerin hatırasını ölümsüzleştirmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra Ormanı’ kurdu. 20...

İŞ DÜNYASI6 ay önce

ATO BAŞKANI BARAN ANTOD’UN TOPLANTISINA KATILDI

ATO’DAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN HİSER PROJESİ BARAN: “ANKARA SAĞLIK TURİZMİNDE DE BAŞKENT OLMAYA ADAY” 27 KASIM 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO)...

EĞİTİM6 ay önce

CW Enerji’nin Geleneksel Bayi Buluşmasında Gövde Gösterisi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi CW Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı. Sektörün öncüsü...

DÜNYA6 ay önce

Kazakistan Senfoni Orkestrası,CSO ADA Ankara’da konser verecek.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla 27 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de CSO ADA Ankara’da Avrasya Senfoni Orkestrası konser verecek. ...

GÜNCEL6 ay önce

´33 Kadın Belgeseli´nde güçlü bir kadın Hüsniye MİRİOĞLU

Aralarında Hatay da İşletmeciliği yanında iyi bir Anne olması ile Hüsniye Mirioğlu’ un bulunduğu Hatay´ın girişimci güçlü kadınlarından oluşan ´33...

DÜNYA6 ay önce

Rixos Premium Belek

Türkiye Antalya Turizm Otelleri Yazı Dizimiz Rixos Premium Belek, Akdeniz’in kıyısında, çam ve ceviz ağacı ormanlarının arasında yer alır. Belek’in...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

tr_TRTurkish